Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 maja 2009 r., sygn. III SA/Wa 3225/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Hieronim Sęk, Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2009 r. sprawy ze skargi "L." spółka komandytowa z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz "L." spółka komandytowa z siedzibą w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 19 czerwca 2008 r. (data wpływu do organu podatkowego) L. Spółka Komandytowa z siedzibą w W. (dalej "skarżąca" lub "strona") zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie art. 86 ust. 7 i art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), dalej "u.p.t.u.".

W uzasadnieniu wniosku przedstawiła stan faktyczny sprawy, z którego wynika, że strona użytkuje na podstawie umów leasingu samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Kierując się przesłankami wynikającymi z art. 86 ust. 7 u.p.t.u. w związku z art. 86 ust. 3 u.p.t.u. skarżąca przyjmowała, iż kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od raty leasingowej (w stosunku do każdego z samochodów) wynikającej z zawartych umów z leasingodawcą. Ponadto, skarżąca dokonała odliczeń od każdego z samochodów w kwocie nieprzekraczającej 6000 zł (i po dojściu do tej kwoty w stosunku do każdego samochodu zaprzestała odliczania podatku VAT). Dodatkowo skarżąca nie odliczała i nie odlicza podatku naliczonego z tytułu zakupu paliw wykorzystywanych do napędu przedmiotowych samochodów, które to pojazdy były i są wykorzystywane przez nią do wykonywania czynności opodatkowanych. Obecnie strona uważa, iż przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych i prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa do tych samochodów w pełnej wysokości oraz, że prawo to przysługuje jej nadal.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00