Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 marca 2010 r., sygn. I SA/Po 104/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie NSA Włodzimierz Zygmont /spr./ WSA Karol Pawlicki Protokolant st. sekr. sąd. Laura Szukała po rozpoznaniu na rozprawie w 9 marca 2010r. sprawy ze skargi Spółka A. sp. z o.o. w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę /-/ K.Pawlicki /-/ K.Nikodem /-/ W.Zygmont
Uzasadnienie
[...] sp. z o.o. w Poznaniu złożyła wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, a mianowicie czy będzie jej przysługiwać prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z faktur dokumentujących:
- nabycie (zakup) samochodów osobowych przeznaczonych do wykonywania czynności opodatkowanych;
- nabycie usług leasingu, dzierżawy lub najmu (albo usług o podobnym charakterze) samochodów;
- nabycie paliwa do napędu samochodów.
Przedstawiając stan faktyczny spółka zaznaczyła, że samochody będą samochodami osobowymi niemieszczącymi się w katalogu określonym w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT oraz będą wykorzystywane wyłącznie dla celów wykonywania czynności opodatkowanych. Prezentując własne stanowisko w sprawie spółka wskazała, iż obowiązujące od 1 maja 2004 r. przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 ze zm.; dalej: ustawa o PTU), w szczególności art. 86 ust. 3 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3, spowodowały rozszerzenie ograniczeń istniejących w ustawodawstwie polskim przed 1 maja 2004 r. co do możliwości odliczenia podatku naliczonego w powyższym zakresie, w związku z czym przepisy te w ogóle nie znajdują zastosowania do określania zakresu prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego. Zdaniem spółki, w sprawie nie będą też miały zastosowania przepisy poprzedniej ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.; dalej: ustawa o PTUiPA). Zatem prawo do odliczenia podatku VAT w stanie faktycznym objętym wnioskiem jest uregulowane przez ogólne zasady dotyczące odliczenia podatku naliczonego określone w art. 86 ustawy o PTU. Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia całości podatku naliczonego, ponieważ nabywane (albo wynajmowane lub leasingowane) samochody - a także paliwo do nich - będą wykorzystywane przez spółkę dla celów wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right