Wyrok WSA w Kielcach z dnia 14 stycznia 2010 r., sygn. I SA/Ke 542/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Surma (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Maria Grabowska,, Sędzia WSA Danuta Kuchta, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Celestyna Niedziela, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 stycznia 2010r. sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w VAT oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z[...] ., nr[...] , utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego z dnia[...] . nr [...] w sprawie odmawiającą stwierdzenia Spółce A. , nadpłaty w podatku od towarów i usług w wysokości 53.598 zł wynikającej z odliczenia rat leasingowych od samochodów osobowych Jeep Grand Cherokee i Mitsubishi Pajero oraz nabycia paliwa do tych samochodów za okres od października 2007r. do maja 2009r.
Organ odwoławczy wskazał, że 7 lipca 2009r. Spółka A . złożyła w Drugim Urzędzie Skarbowym wniosek o stwierdzenie przedmiotowej nadpłaty. Do wniosku załączono wydruki ewidencji VAT zakupów paliwa oraz opłat leasingowych za w/w okres, kserokopie dowodów rejestracyjnych samochodów. W uzasadnieniu strona przedstawiła stan prawny w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach dotyczących wydatków na nabycie paliwa do samochodów wykorzystywanych w działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, obowiązujący na dzień 30 kwietnia 2004r., 1 maja 2004r., jak również od dnia 22 sierpnia 2005r. Według wnioskodawcy ograniczenia do odliczenia podatku naliczonego wprowadzone od 1 maja 2004r. są niezgodne z prawem wspólnotowym. Prawo do odliczenia podatku naliczonego może być bowiem ograniczone wyłącznie w tych przypadkach, w których dopuszcza to prawo wspólnotowe. Ponadto Spółka wskazała, iż ustawodawca wspólnotowy zezwolił państwom członkowskim na utrzymanie w prawie wewnętrznym tylko takich odstępstw w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego, jakie były faktycznie stosowane w dniu przystąpienia danego państwa do wspólnoty (tzw. klauzula stand still). Strona przywołała też wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-414/07.