Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 maja 2009 r., sygn. IV SA/Po 561/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędziowie WSA Maciej Dybowski WSA Bożena Popowska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Monika Zaporowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 21 maja 2009 r. sprawy ze skargi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w C. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej, oddala skargę /-/B. Popowska /-/I. Kucznerowicz /-/M. Dybowski
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 05 grudnia 2007 r. w sprawie sygn. akt IV SA/Po 389/07 uchylił decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w P.z dnia [...] marca 2007 r. nr 13 oraz decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w C. z dnia [...] października 2006 r. r. nr [...]. W uzasadnieniu wskazano Organom, by podjęły wszelkie kroki do uzyskania dostatecznie jasnych i przejrzystych ostatecznych orzeczeń lekarskich z zachowaniem przewidzianych prawem procedur i przysługujących im w tej mierze środków, zaś wobec subiektywnego braku takiej możliwości, by zasięgnęły opinii innego ośrodka lekarskiego. W uzasadnieniu wskazano także, że Organy pominęły wskazania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, zawarte w wyroku z 25.01.2006 r. sygn. akt 3/II SA/Po 2872/03 co do załatwienia sprawy - poprzez to, że oparły swoje rozstrzygnięcie na orzeczeniach lekarskich, którym Sąd zarzucił nieprawidłowość i lakoniczność.
Rozpoznając ponownie sprawę Powiatowy Inspektor Sanitarny w C. wydał decyzję z dnia [...] lipca 2008 r. nr [...] stwierdzającą u H. D. chorobę zawodową- przewlekłe zapalenie oskrzeli, wywołane działaniem aerozoli drażniących w okresie niewydolności oddechowej, wymienioną pod poz. 4 wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 z późn. zm.). Organ wskazał, że w związku z wytycznymi Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu (wyrok z dnia 05.12.2007 r. sygn. akt IV SA/Po 389/07), który stwierdził rażące uchybienia orzeczeń lekarskich, za podstawę rozstrzygnięcia przyjęto nowe orzeczenie lekarskie Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy w Poznaniu - ośrodka w P. z dnia [...] maja 2008 r. nr [...]. Podkreślono, że według tego orzeczenia rozpoznanie u chorego przewlekłego zapalenia oskrzeli w okresie niewydolności oddechowej nie budzi wątpliwości. Pan D. w trakcie pracy zawodowej był narażony na działanie aerozoli drażniących. Przedstawione przez pracownika w tym zakresie dane potwierdzają ten fakt, ponieważ był On zatrudniony w okresie od 1981 r. do 1995 r. w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w C. i codziennie miał kontakt z takimi środkami jak: kwas siarkowy, alkohol amylowy, dwuchromian sodu, a przy myciu urządzeń - z parami wodorotlenku sodu. Jak wynika z postępowania wyjaśniającego, przeprowadzonego w dniach 11.02.2002 r. i 20.02.2002 r. w okresie pracy H. D. w zlewni mleka w W. nie przeprowadzano pomiarów środowiska pracy, a więc brak zdaniem Organu dowodów, że takiego narażenia nie było. W związku z powyższym oraz istnieniem związku przyczynowego pomiędzy rozpoznanym u H. D. schorzeniem a warunkami, w jakich świadczył pracę, należy stwierdzić chorobę zawodową. Badania środowiska pracy wykonane w dniu 19.09.2000 r. wykazały w laboratorium przy odbiorze surowca obecność kwasu siarkowego. W celu bezpieczeństwa, by nie narażać pracownika na wdychanie par kwasu siarkowego stosowano fartuch gumowy i okulary ochronne, co świadczy, że istniało potencjalne zagrożenie bezpośredniego narażenia na te substancje.