Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 maja 2009 r., sygn. I SA/Lu 88/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk (spr.), Sędziowie WSA Wojciech Kręcisz,, NSA Anna Kwiatek, Protokolant Referent stażysta Kamil Rutkowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 maja 2009 r. sprawy ze skargi J. D. i W. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. przyznaje adwokatowi [...] od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie wynagrodzenie w kwocie 292,80 zł (dwieście dziewięćdziesiąt dwa złote osiemdziesiąt groszy), w tym VAT, tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu oraz zwrot wydatków w kwocie 34 (trzydzieści cztery) złote.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] w sprawie odmowy umorzenia J. D. i W. D. zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2007 r. w kwocie 6 386 zł.

W uzasadnieniu tej decyzji organ wskazał, że w dniu 14 kwietnia 2008 r. J. i W. małż. D. złożyli wniosek o umorzenie zaległości podatkowej wynikającej z zeznania podatkowego PIT 36 za rok 2007 r. Organ I instancji uznał, że nie zaszły przesłanki wskazane w art. 67a § 1 pkt. 3 Ordynacji podatkowej i nie uwzględnił wniosku podatników.

Od tej decyzji J D. i W. D. wnieśli odwołanie, kwestionując dokonaną przez organ I instancji ocenę zebranego materiału dowodowego, w szczególności zaś związaną z uzyskiwanymi dochodami w powiązaniu z ponoszonymi przez nich kosztami utrzymania i niezbędnymi wydatkami na leki, a co za tym idzie możliwością spłaty zaległości podatkowej. Podnosili, iż nie wzięto pod uwagę, iż wskazywane przez nich wydatki nie obejmują wszystkich wydatków koniecznych dla normalnej egzystencji, w tym wydatków na leki, których nie wykupują, bo ich na to nie stać. Zaległość w podatku powstała, gdy wierzyciel (Bank), nie mogąc wyegzekwować należności umorzył dług. Zaległość w podatku powstała, a oni nie osiągnęli w rzeczywistości żadnego przychodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00