Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 kwietnia 2009 r., sygn. IV SA/Gl 954/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Sędzia NSA Wiesław Morys Protokolant st. sekretarz sądowy Agnieszka Janecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi E. C. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję.
UZASADNIENIE
Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w T. z dnia [...]r. Nr [...] nie stwierdzono u E. C. choroby zawodowej w postaci przewlekłego zapalenia oskrzeli wywołanego działaniem substancji toksycznych, aerozoli drażniących - w razie stwierdzenia niewydolności narządu oddechowego wymienionej w pozycji 4 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983r. w sprawie chorób zawodowych ( Dz. U. Nr 65 poz. 294).
Opisana decyzja wydana została jako kolejne orzeczenie w sprawie, gdyż wskutek kontroli sądowoadministracyjnej przeprowadzonej w stosunku do zapadłych uprzednio rozstrzygnięć uchylono ostateczną decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...]r. [...] utrzymującą w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w T. z dnia [...]r. Nr [...] o odmowie stwierdzenia choroby zawodowej - przewlekłego zapalenia oskrzeli wywołanego działaniem substancji toksycznych aerozoli drażniących - w razie stwierdzenia niewydolności narządu oddechowego.
Kontrolę sądowoadministracyjną wskazanych rozstrzygnięć wszczęła skarga od przywołanej decyzji Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...]r. [...] wniesiona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Wyrokiem z dnia 8 sierpnia 2005r. sygn. akt III SA/Gl 552/04 skarga ta została oddalona, jednakże w wyniku wszczęcia postępowania kasacyjnego sprawę rozpoznał Naczelny Sąd Administracyjny. Wyrokiem tego Sądu z dnia 12 maja 2006r. sygn. II OSK 34/06 uwzględniono skargę kasacyjną. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (wyrok z dnia 7 września 2006r. sygn. akt IV SA/Gl 877/06), rozpoznając sprawę ponownie, uchylił przywołaną wyżej decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...]r. [...] stosując się do wytycznych zawartych w uzasadnieniu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. W wytycznych tych wskazano, iż wydawana przez placówki medyczne opinia lekarska ma charakter dowodu z opinii biegłego i organ prowadzący sprawę winien zadbać o to, by opinia ta była wyczerpująca, uzasadniona i opierała się na możliwych do uzyskania dowodach wyjaśniających istotne dla rozstrzygnięcia fakty. Podniesiono, iż u skarżącego stwierdzone zostało przewlekłe zapalenia oskrzeli, które, gdy zostanie wywołane działaniem substancji toksycznych i doprowadzi do niewydolności narządu oddechowego - jest chorobą zawodową. Także jako niesporną uznał Sąd przesłankę w postaci zatrudnienia E. C. w warunkach narażenia zawodowego. Z tych względów Naczelny Sąd Administracyjny potraktował za niewystarczającą przyczynę odmowy uznania schorzenia E. C., jako choroby zawodowej podniesiony w opinii lekarzy znaczny upływ czasu od ustania jego zatrudnienia w kopalni, a także istotny udział czynnika infekcyjnego w etiologii choroby.