Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 sierpnia 2005 r., sygn. III SA/Gl 552/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo Sędzia WSA Małgorzata Jużków Asesor WSA Małgorzata Walentek (spr.) Protokolant Magdalena Kurpis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 sierpnia 2005 r. przy udziale sprawy ze skargi E.C. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w T. orzekł, że u E. C. brak jest podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej w postaci przewlekłego zapalenia oskrzeli wywołanego działaniem substancji toksycznych, aerozoli drażniących w razie stwierdzenia niewydolności narządu oddechowego - wymienionej w pozycji 4 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych. Jako podstawa prawna podany został art. 1 pkt. 2 i art. 4 pkt. 5 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tekst jednolity Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575) oraz §§ 1,7,10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zm.) w związku z § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. nr 132, poz. 1115).
W uzasadnieniu organ wskazał, że warunkiem koniecznym do stwierdzenia choroby zawodowej jest jej rozpoznanie przez właściwą placówkę służby zdrowia oraz wykazanie narażenia zawodowego na czynnik patogenny. W tym celu E.C. był badany w Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w S., która to placówka w orzeczeniu z dnia [...] r. stwierdziła brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. Z orzeczenia lekarskiego wynika, ze na podstawie przeprowadzonych badań oraz dokumentacji medycznej z lat 1964-2003 stwierdzono u badanego przewlekłe spastyczne zapalenie oskrzeli w okresie wydolności oddechowej. Dalej organ inspekcji sanitarnej przyjął, ze E. C. będąc zatrudniony w latach 1954-1964 w KWK "A" w L. na stanowisku górnika przodowego pod ziemią pracował w warunkach zagrożenia pyłem węglowym o przekroczonych normatywach higienicznych, jednak nie można było wydać decyzji stwierdzającej chorobę zawodową wobec jej nierozpoznania oraz z uwagi na ustanie narażenia na pył węglowy w 1964 r.