Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 12 marca 2009 r., sygn. II SA/Go 24/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Sędziowie Sędzia WSA Mirosław Trzecki Sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Agata Przybyła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2009r. sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Miejskiej z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie upoważnienia do załatwienia indywidualnych spraw z zakresu podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Wojewoda, działając w trybie przepisu art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, póz. 1591 z późn.zm.) w związku z art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, póz. 1270) zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim uchwałę nr 176/5/XVIII/08 Rady Miejskiej z dnia [...] września 2008 r. w sprawie upoważnienia do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych. Zaskarżonej uchwale organ nadzoru zarzucił istotne naruszenie przepisu art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, poprzez błędną wykładnię mającą wpływ na wynik sprawy, polegającą na upoważnieniu podmiotu o określonym ustawowo katalogu zadań do działań nie wymienionych w nim, organ nadzoru wniósł o stwierdzenie jej nieważności.

W uzasadnieniu skargi organ nadzoru wskazał, że w § 1 uchwały nr 176/5/XVIII/08 z [...] września 2008 r., podjętej na podstawie art. 39 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym w związku z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. Nr 192, póz. 1378), Rada Miejska postanowiła upoważnić Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej - jednostki organizacyjnej Gminy do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu podejmowania działań wobec dłużników alimentacyjnych. Wojewoda wskazał, że zgodnie z treścią art. 39 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym, do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej rada gminy może upoważnić również organ wykonawczy jednostki pomocniczej oraz organy jednostek i podmiotów, o których mowa w art. 9 ust. 1. Zgodnie z art. 110 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2008 r. Nr 115, póz. 728), zadania pomocy społecznej w gminie wykonują jednostki organizacyjne - ośrodki pomocy społecznej. Oznacza to w ocenie organu nadzoru, iż ośrodki pomocy społecznej nie są takimi samymi gminnymi jednostkami organizacyjnymi jak inne, którym rada gminy może w dowolny sposób ustalać przedmiotowy zakres ich działania, a organy gminy mogą upoważniać organy tych jednostek do załatwiania spraw z zakresu administracji publicznej. Organ nadzoru zarzucił, że katalog zadań gminy w zakresie pomocy społecznej został przez ustawodawcę określony w sposób enumeratywny w art. 17 i art. 18 ustawy, co oznacza, że ewentualne poszerzenie katalogu zadań ośrodków pomocy społecznej,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00