Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 marca 2009 r., sygn. II SA/Gl 1174/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Włodzimierz Kubik, Sędzia WSA Maria Taniewska- Banacka, Protokolant Referent Anna Cyganek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 marca 2009 r. sprawy ze skargi [...]- Okręgowego Zarządu [...] w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie przekazania w zarząd nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Na podstawie aktu notarialnego z dnia [...] r. Rep. A Nr [...] Prezydent Miasta S. oddał [...] Spółdzielni Mieszkaniowej w S. w użytkowanie wieczyste działkę nr [...] o pow. [...] m2, położoną w S. przy ul. [...], stanowiącą własność Skarbu Państwa - z przeznaczeniem pod budowę osiedla mieszkaniowego, co ujawniono w księdze wieczystej KW Nr [...], prowadzonej przez Sąd Rejonowy w S.
Następnie decyzją nr [...] Geodety Miejskiego w S., podjętą w dniu [...] r. na podstawie :
- art. 4,5,6,7 i 8 ustawy z dnia 6 maja 1981 r. o pracowniczych ogrodach działkowych ( Dz. U. Nr 12, poz. 58),
- art. 38 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości ( Dz. U. Nr 22, poz. 99 ze zm.),
orzeczono o nieodpłatnym przekazaniu w zarząd [...] Związkowi [...] terenu, stanowiącego własność Skarbu Państwa o łącznej pow. [...] m2, składającego się z działek nr [...] i [...] k.m. [...] c oraz działek nr [...],[...],[...] k.m. [...] - z przeznaczeniem pod ogrody działkowe.
Z kolei po rozpatrzeniu wniosku [...] Spółdzielni Mieszkaniowej decyzją z dnia [...] r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. stwierdziło nieważność powyższej decyzji Geodety Miejskiego z dnia [...] r. na podstawie art. 156 § 1 pkt 2 kpa - jako wydanej bez podstawy prawnej i z rażącym naruszeniem prawa oraz uznało, że decyzja ta nie wywołała nieodwracalnych skutków prawnych. W uzasadnieniu Kolegium podało, że oddana w użytkowanie wieczyste działka nr [...], została podzielona na działki [...],[...],[...] i [...], na podstawie decyzji Geodety Miejskiego w S. z dnia [...] r. nr [...]. Nieruchomość objęta księgą wieczystą KW nr [...], stanowi obecnie własność Gminy S. Zdaniem Kolegium, rażące naruszenie prawa, polegające na zaniedbaniu zbadania stanu prawnego, ujawnionego w księdze wieczystej, doprowadziło do oddania w zarząd części nieruchomości znajdującej się w użytkowaniu wieczystym innego podmiotu, podważając istotę tego prawa w brzmieniu art. 233 kodeku cywilnego ( w/g ówczesnego stanu prawnego). W ocenie organu, bez znaczenia jest zaś fakt, czy zachodziły podstawy rozwiązania tegoż prawa użytkowania wieczystego, skoro nie została wydana decyzja w trybie art. 30 ust. 2 obowiązującej wówczas ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości. Nadto, Kolegium wskazało na różnice w powierzchni działek przekazanych w zarząd na mocy kwestionowanej obecnie decyzji Geodety Miejskiego a powierzchnią wykazaną w wykazie zmian gruntowych z dnia [...] r., gdzie podano powierzchnię [...] m2. Wreszcie, organ stwierdził, że ówczesny stan prawny nie przewidywał oddania nieruchomości przeznaczonych pod ogrody działkowe w zarząd, która to forma władania dotyczyła jedynie państwowych jednostek organizacyjnych, lecz w nieodpłatne użytkowanie [...] Związkowi [...], ustanawiane nie w formie decyzji administracyjnej, lecz aktu notarialnego z art. 245 kc i w niniejszej sprawie nie mógł mieć też zastosowania przepis art. 87 ust. 2 ugg - jako dotyczący stanu po dniu 31 grudnia 1988 r., a zatem po podjęciu weryfikowanej decyzji, ani też art. 39 ust. 1 ugg, dotyczący organizacji społecznych.