Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 lutego 2009 r., sygn. I SA/Gd 784/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska(spr.), Sędzia WSA Bogusław Woźniak, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Maria Flisikowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi "A" z siedzibą w S. na pisemną interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przez A (dalej jako A jest indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego z dnia 27 czerwca 2008 r. Ministra Finansów. Interpretacja dotyczyła podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie dopuszczalności bezpośredniego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez A wydatków, na nieruchomości, ruchomości oraz prawa majątkowe, nabywane przez nią w przyszłości w ramach statutowej działalności.
Podstawą rozstrzygnięcia Ministra Finansów był następujący stan faktyczny.
Pismem z dnia 18 kwietnia 2008 r. A , wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w ww. zakresie.
Przedstawiając stan faktyczny A podała, że prowadząc działalność na podstawie ustawy z 14 grudnia 1995 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych (Dz. U. 1996 r. Nr 1, poz. 2 ze zm., dalej jako "ustawa o SKOK") jest spółdzielnią zrzeszającą wszystkie spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe, a jej statutowym celem jest zapewnienie im stabilności finansowej oraz sprawowanie nad nimi nadzoru dla zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzonych w nich oszczędności oraz zgodności ich działalności z przepisami prawa. Jak wynika z art. 35 pkt 8 i 8 a ustawy o SKOK działalność A ma charakter niezarobkowy, a zdecydowana większość uzyskiwanych przez nią przychodów pochodzi z działalności prowadzonej na rzecz spółdzielczych kas, którym udziela oprocentowanych kredytów i pożyczek oraz pośredniczy w przeprowadzaniu rozliczeń na rzecz ich członków. A podała dodatkowo, że w ramach prowadzonej działalności statutowej ponosi szereg wydatków, w tym dotyczących nabywania lokali i budynków z przeznaczeniem na powierzchnie biurowe, maszyn, urządzeń i środków transportu i innych ruchomości oraz praw majątkowych takich jak spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych, spółdzielcze własnościowe prawa do lokali użytkowych, praw autorskich i im pokrewnych licencji, praw własności przemysłowej oraz know-how. W świetle powyższego, A wniosła o wskazanie czy począwszy od dnia 1 stycznia 2007 r., - to jest po utracie zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zw. z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957 ze zm.; dalej jako "ustawa zmieniająca") - będzie uprawniona do zaliczenia opisanych wyżej wydatków bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.