Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 13 stycznia 2009 r., sygn. I SA/Gd 591/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Oleś, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska (spr.), Protokolant Starszy Referent Sylwia Górny, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi B. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 8 lipca 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w podatku od spadków i darowizn 1. oddala skargę; 2. zasądza od Skarbu Państwa na rzecz adwokata M. Ż.-Z. kwotę 292,80 zł (dwieście dziewięćdziesiąt dwa złote osiemdziesiąt groszy) tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 19.11.2007 r. pan A. S. działający jako przedstawiciel ustawowy B. S. wystąpił o umorzenie podatku od spadku po zmarłej L. S. - babci spadkobierczyni, ustalonego decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 5.11.2007 r. Wnioskodawca wskazał, iż jest bezrobotny i nie posiada prawa do zasiłku, matka nieletniej B. - Z. S. otrzymuje stały zasiłek z opieki społecznej. Ponadto podkreślił, iż nie ma środków na opłacenie podatku od nabytego spadku. Wraz z wnioskiem zostały złożone dokumenty potwierdzające sytuację majątkową i rodzinną wnioskodawcy, a także wykazujące wysokość otrzymywanej pomocy społecznej.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. g i art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. nr 203, poz. 1966, z późn. zm.) podatek od spadków i darowizn stanowi źródło dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego, a pobierany jest przez urząd skarbowy. W świetle art. 18 ust. 2 powołanej ustawy naczelnik urzędu skarbowego może umarzać, odraczać termin zapłaty lub rozkładać na raty należności oraz zwalniać płatnika z obowiązku pobrania bądź ograniczać pobór należności wyłącznie na wniosek lub za zgodą przewodniczącego zarządu jednostki samorządu terytorialnego. Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego pismem z dnia 18.12.2007 r. wystąpił ze stosownym zapytaniem do Prezydenta Miasta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00