Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 grudnia 2008 r., sygn. II SA/Lu 642/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Krystyna Sidor, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Asystent sędziego Marcin Małek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi Gminy na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania nakazu rozbiórki I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]., Nr [...]; II. zasądza od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz Gminy kwotę 740 zł (siedemset czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 23 lutego 2007 r. Wójt Gminy T. zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej PINB) o sprawdzenie legalności budowy kiosku handlowego należącego do S. K. posadowionego na działce nr [...] w miejscowości T., która zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego położona jest na terenie o symbolu KDG - drogi gminne.

Po przeprowadzeniu w tej sprawie stosownego postępowania (zbieranie dokumentów, dwukrotne oględziny terenu) PINB decyzją z dnia 5 czerwca 2008 r. wydaną na podstawie art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), art. 37 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38 poz. 229) oraz art. 104 k.p.a. odmówił nakazania S. K. rozbiórki przedmiotowego kiosku handlowego.

W uzasadnieniu decyzji PINB stwierdził, że na działce nr [...] położonej w miejscowości T. stanowiącej pas drogi gminnej znajduje się drewniany kiosk handlowy o wymiarach 7,60x3,80 m posadowiony tam w 1990 r. bez wymaganego pozwolenia na budowę. W aktach sprawy znajduje się jedynie pismo byłego Wójta Gminy wskazujące na udzielenie przez niego zgody na posadowienie przedmiotowego kiosku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00