Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 grudnia 2008 r., sygn. III SA/Kr 1029/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia WSA Dorota Dąbek spr. Sędziowie : NSA Krystyna Kutzner WSA Tadeusz Wołek Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi W. K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia 6 października 2006 r nr : [...] w przedmiocie choroby zawodowej uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

wyroku WSA w Krakowie z dnia 11 grudnia 2008r.

Decyzją z dnia 6 października 2006r. nr [...] Wojewódzki Inspektor Sanitarny działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego w związku z art. 5 pkt 4a i art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006r. nr 122, poz. 851 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. nr 132, poz. 1115), utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] 2006r. Nr [...], znak: [...] o braku podstaw do stwierdzenia u W. K. choroby zawodowej - choroby skóry pochodzenia zawodowego - wymienionej w poz. 18 wykazu chorób zawodowych będącego załącznikiem do w/w rozporządzenia.

W postępowaniu wyjaśniającym ustalono, że W. K. pracował od [...] 1967r. do [...] 1990r. w Spółdzielni "A" w K. (zakład zlikwidowany) kolejno na stanowiskach brązownika i złotnika. Z informacji uzyskanych od w/w wynika, że wykonywał galanterię mosiężną, srebrną i złotą, począwszy od topienia metalu poprzez obrabianie, lutowanie, wyżarzanie, odtłuszczanie, srebrzenie i złocenie w kąpielach galwanicznych, ręczne polerowanie przy użyciu past polerskich. Miał kontakt ze związkami chemicznymi stosowanymi w jubilerstwie, między innymi z kwasami: siarkowym, azotowym, solnym i fluorowodorowym, boraksem i kwasem borowym, amoniakiem, cyjankiem potasu, siarczanem żelazawym oraz pastami polerskimi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00