Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 grudnia 2008 r., sygn. I SA/Gl 685/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Winiarski (spr.), Sędzia WSA Teresa Randak,, Sędzia NSA Małgorzata Wolf - Mendecka, Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 grudnia 2008 r. sprawy ze skargi W. F. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Prezydent Miasta C. ustalił W. F. podatek od nieruchomości za 2004 r. w kwocie [...]zł.

Z odwołania od wymienionej decyzji wynika, że strona nie zgadza się z obciążeniem jej podatkiem od nieruchomości za najmowany lokal użytkowy. Podkreśliła, że w zawieranej umowie najmu nie było mowy o obciążeniu jej dodatkowo podatkami. Odwołanie to dotyczyło również wydanych w tym samym dniu przez organ podatkowy pierwszej instancji decyzji odnoszących się do roku 2003 i 2004.

Decyzją z dnia [...]r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.

W pierwszej kolejności skład orzekający SKO odniósł się do obowiązującego w rozpatrywanym przypadku stanu prawnego. Przywołano treść art. 2 ust. 1 oraz 3 ust. 1 i 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Zaakcentowano, że począwszy od 1 stycznia 2003 r., stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podatnikami podatku od nieruchomości są właściciele, posiadacze samoistni oraz użytkownicy wieczyści nieruchomości i obiektów budowlanych niezłączonych trwale z gruntem. Przypomniano, ze reguła ta nie znajduje w pełni zastosowanie do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego. W tym przypadku obowiązek w podatku od nieruchomości ciąży na posiadaczach, jeżeli ich posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem. W ocenie SKO zgodnie z tymi regułami opodatkowania nieruchomości państwowych i komunalnych, podatnikiem jest zawsze podmiot władający tymi nieruchomościami, nawet wówczas, gdy nie ma do tego stosownego tytułu prawnego. W konsekwencji podatnikiem jest osoba, z którą przedstawiciel Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego zawarł umowę dzierżawy lub najmu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00