Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 listopada 2008 r., sygn. II SA/Wr 329/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski, Sędziowie Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz, Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak (sprawozdawca), Protokolant Izabela Krajewska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 listopada 2008r. sprawy ze skargi Wojewody D. na uchwałę Rady Gminy J.S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zasad wydzierżawiania nieruchomości stanowiących własność Gminy J.S. I. stwierdza nieważność § 2 zaskarżonej uchwały oraz jej § 3 ust. 1 we fragmencie "określone w § 2 niniejszej uchwały" II. stwierdza, że zaskarżona uchwała w opisanym wyżej zakresie nie podlega wykonaniu III. zasądza od Rady Gminy J.S. na rzecz Wojewody D. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Rada Gminy J.S. uchwałą z dnia [...] r. nr [...] w sprawie zasad wydzierżawiania nieruchomości stanowiących własność Gminy J.S., działając na podstawie art. 18 ust.2, pkt 9 lit. "a" ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.jedn. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), ustaliła zasady wydzierżawiania nieruchomości (części nieruchomości) stanowiących własność Gminy J.S. na okres dłuższy niż 3 lata.
Zgodnie z przyjętą uchwałą Wójt Gminy może oddawać w dzierżawę w trybie bezprzetargowym nieruchomości (bądź jej części), stanowiące własność Gminy J.S.: na rzecz dzierżawcy, który zabudował tę nieruchomość na podstawie pozwolenia na budowę, bądź jego następcy prawnego; na rzecz dzierżawcy, który korzystał z niej zgodnie z wcześniej zawartą umową; w celu urządzenia dróg dojazdowych; jako niezbędne do posadowienia obiektów stanowiących elementy infrastruktury technicznej (§ 2).
Uchwała ta stanowi także, iż Wójt Gminy może oddawać powyższe nieruchomości w dzierżawę na czas nieoznaczony i oznaczony. Oddanie nieruchomości (lub jej części) w dzierżawę na czas oznaczony następuje, gdy: obiekt znajdujący się na nieruchomości przeznaczony jest do rozbiórki lub innego zagospodarowania; dzierżawca nie wywiązywał się należycie z warunków wcześniej zawartej z nim umowy dzierżawy; w innych wypadkach uzasadnionych potrzebą racjonalnego gospodarowania zasobami Gminy (§ 3).