Nieważność uchwały Rady Miejskiej w Mikołajkach w sprawie dzierżawy nieruchomości bez przetargu - Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 8 października 2024 r., sygn. II SA/Ol 459/24
Stwierdzenie nieważności uchwały gminy jest konieczne, gdy uchwała wydana została z istotnym naruszeniem przepisów dotyczących gospodarowania nieruchomościami, takich jak brak uprzedniego sporządzenia i publikacji wykazu nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy, co narusza zasadę jawności i postępowania przetargowego przewidzianego w ustawie o gospodarce nieruchomościami.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) asesor WSA Grzegorz Klimek Protokolant referent Natalia Stemplewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 października 2024 r. sprawy ze skargi Wojewody Warmińsko-Mazurskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Mikołajkach z dnia 28 listopada 2023 r., nr LV/203/2023 w przedmiocie wyrażenia zgody na wydzierżawienie części nieruchomości stanowiących własność Gminy Mikołajki stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały.
Uzasadnienie
Rada Miejska w Mikołajkach (dalej jako: "organ" lub "Rada Miejska"), w dniu
28 listopada 2023 r., działając na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy
z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2023 r. poz. 40 z późn. zm., dalej jako: "u.s.g.") w zw. z art. 37 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2023 r. poz. 344 z późn. zm.) dalej jako "u.g.n.", podjęła uchwałę Nr LV/203/2023 w sprawie wyrażenia zgody na wydzierżawienie części nieruchomości stanowiących własność Gminy Mikołajki (dalej jako: "Uchwała").
W skardze na powyższą Uchwałę skierowaną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, Wojewoda Warmińsko-Mazurski (dalej jako: "skarżący"), podniósł, że zgoda na zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości powyżej 3 lat w trybie bezprzetargowym może nastąpić tylko i wyłącznie na podstawie art. 37 ust. 4 u.g.n. W ocenie skarżącego, obowiązek zastosowania przetargowego trybu wydzierżawiania nieruchomości nie został uwarunkowany kwestią, czy umowa dzierżawy zawierana jest po raz pierwszy, czy jest to kolejna umowa zawierana między tymi samymi stronami i dotyczy tej samej nieruchomości. Wobec powyższego, w przypadku zamiaru wydzierżawienia nieruchomości powyżej 3 lat, rada gminy winna w tym zakresie wyrazić zgodę na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia ww. umowy.