Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 listopada 2008 r., sygn. II SA/Wr 359/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski, Sędziowie Sędzia NSA Halina Kremis, Sędzia WSA Alicja Palus (spr.), Protokolant Aleksandra Siwińska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 18 listopada 2008r. sprawy ze skargi G.G. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki budynku gospodarczego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. uchyla postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Z.Ś. nr [...] z dnia [...]r. III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...]r. Nr [...] wydaną na podstawie art. 49 b ust. 1 w związku z art. 49 b ust. 3 i art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane /t.j. Dz.U. Nr 156 z 2006r. poz. 1118 z późn. zm./ oraz art. 104 kodeksu postępowania administracyjnego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Z.Ś. nakazał G.G. rozbiórkę budynku gospodarczego położonego na terenie nieruchomości Sz.-H. 14 /działka o nr ewidencyjnym 368/13/ z chwilą uprawnienia się decyzji.
Z uzasadnienia decyzji wynika, że w dniu 18 września 2007r. na terenie nieruchomości położonej w miejscowości Sz.-H. 14 /działka nr 368/13/ przeprowadzone zostały przez służby nadzoru budowlanego czynności kontrolne, podczas których ustalono, że G.G. wybudował budynek gospodarczy konstrukcji stalowej o wymiarach 5,50 x 4,40 x 2.20 /1,90/m, pokryty blachą trapezową, pomimo że Wydział Budownictwa Starostwa Powiatowego w Z.Ś. pismem z dnia 27 sierpnia 2008r. /znak [...]/ nie przyjął zgłoszenia w terminie 30 dni od daty jego złożenia".
Następnie organ orzekający wyjaśnił, że z tych względów zobligowany był skorzystać z unormowań zawartych w art. 49 b ust. 1 ustawy - Prawo budowlane, stanowiącym m.in. że właściwy organ w drodze decyzji nakazuje rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego zgłoszenia z zastrzeżeniem art. 49 b ust. 2, z którego wynika m.in. że jeżeli budowla jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, organ nadzoru budowlanego nakazuje wykonanie określonych czynności w celu legalizacji wykonanej budowy. Jednocześnie organ orzekający wskazał, że termin dostarczenia dokumentów, o których mowa w art. 49 b ust. 2 powoływanej ustawy - Prawo budowlanego upłynął z dniem 25 lutego 2008r., a w związku z tym korzysta z przepisu art. 49 b ust. 1 omawianej ustawy i nakazuje rozbiórkę przedmiotowego budynku gospodarczego, wybudowanego pomimo nieprzyjęcia zgłoszenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right