Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 listopada 2008 r., sygn. IV SA/Po 105/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Dybowski Sędziowie WSA Bożena Popowska WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Protokolant st.sekr.sąd. Justyna Frankowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 20 listopada 2008 r. sprawy ze skargi W. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego, 1. oddala skargę, 2. zasądza na rzecz adwokata S. C. od Skarbu Państwa ( Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu ) wynagrodzenie w kwocie 240 ( dwieście czterdzieści )zł podwyższone o kwotę 52,80 ( pięćdziesiąt dwa i 80/100 ) zł stawki podatku od towarów i usług przewidzianej dla tego rodzaju czynności - łącznie 292,80 ( dwieście dziewięćdziesiąt dwa 80/100 ) zł tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. /-/ I.Kucznerowicz /-/ M.Dybowski /-/ B.Popowska

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 stycznia 2007 r. IV SA/Po 673/05 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta P. z [...] r. nr [...].

W uzasadnieniu Sąd uznał, iż organy obu instancji słusznie wzięły pod uwagę dwie możliwości - przyznanie zasiłku celowego z art. 39 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 ze zm.), który nie mógł przysługiwać Skarżącemu ze względu na przekroczenie przez niego kryterium dochodowego jak i zasiłek szczegółowy z art. 41 ustawy o pomocy społecznej. Jednakże dalsze postępowanie organów było, już zdaniem Sądu, niewłaściwe. W ocenie Sądu rozstrzygnięcie uwypukla fakt niespełnienia przez Skarżącego ustawowych przesłanek do otrzymania zasiłku, nie wyjaśnia natomiast, w żaden sposób, dlaczego sytuacji Skarżącego nie można potraktować jako szczególnie uzasadnionego przypadku dla osoby o dochodach przekraczających kryterium dochodowe, który uzasadniałby przyznanie zasiłku specjalnego. Stwierdzenie, iż orzekając w niniejszej sprawie, wzięto pod uwagę także "sytuację życiową" Strony i "wysokość środków, jakimi dysponuje pomoc społeczna", bez poparcia ich konkretnymi wskazaniami, są gołosłowne. W istocie organ nie wskazał, jakie to aspekty sytuacji życiowej i mieszkaniowej Skarżącego wziął pod uwagę. Zdaniem Sądu, organy nie wzięły pod uwagę faktycznego stanu mieszkania Skarżącego. W aktach są co prawda rachunki i protokół zdawczo-odbiorczy, ale organ powinien określić, czy istniała potrzeba przeprowadzenia remontu czy też nie i dodatkowo wyjaśnić precyzyjnie Skarżącemu, w jakiej części swoich żądań może liczyć na pomoc ze strony administracji, a w jakiej może żądać pomocy od organów pomocy społecznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00