Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 listopada 2008 r., sygn. III SA/Gd 237/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Orłowska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Marek Gorski, Sędzia WSA Felicja Kajut, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Wioleta Gładczuk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 listopada 2008 r. sprawy ze skargi J.P. na decyzję Inspektora Sanitarnego [...] z dnia 10 kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Inspektora Sanitarnego [...] z dnia 5 lutego 2008 r. nr [...] 2) przyznaje adwokatowi M.K. od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku) kwotę 292,80 zł (dwieście dziewięćdziesiąt dwa złote i osiemdziesiąt groszy), zawierającą należny podatek od towarów i usług- tytułem wynagrodzenia za pomoc prawną udzieloną skarżącej z urzędu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 10 kwietnia 2008r. nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny [...] po rozpatrzeniu odwołania J. P. od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego [...] z dnia 05.02.2008r. o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu organ wskazał, że Państwowy Powiatowy Inspektor Pracy [...] wydając decyzję o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oparł się na orzeczeniach lekarskich Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy [...] nr [...] z dnia 06.07.2007r. i Instytutu Medycyny Pracy [...] nr [...] z dnia 22.11.2007r. oraz karcie oceny narażenia zawodowego sporządzonej dnia 03.01.2008r., w których stwierdzono brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej u J. P., gdyż jednostka chorobowa, na którą cierpi nie jest objęta wykazem chorób zawodowych. Od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Pracy [...] odwołanie wniosła J. P. wnosząc o dodatkowe badania specjalistyczne i podnosząc, że przez 26 lat pracowała w narażeniu na nadmierny wysiłek głosowy w uciążliwych warunkach. Pracę zawodową zakończyła natomiast w 2006r. z mnóstwem zmian chorobowych w obrębie górnych dróg oddechowych, zaś uporczywa chrypka utrudnia jej podjęcie zatrudnienia. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny [...] stwierdził, że karta oceny narażenia zawodowego została sporządzona przez jednostkę upoważnioną, a orzeczenia lekarskie w przedmiotowej sprawie wydali lekarze uprawnieni, zatrudnieni w jednostkach orzeczniczych upoważnionych do rozpoznawania chorób zawodowych. U J. P. rozpoznano przewlekłe obrzękowe zapalenie krtani oraz obrzęk typu Reincke obu fałdów głosowych i dysfonię o typie hyperfunkcjonalnym, przy czym stwierdzone zmiany morfologicznoczynnościowe w zakresie krtani nie są objęte wykazem chorób zawodowych, zatem brak jest podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. Organ wskazał, że udokumentowane wieloletnie narażenie na wzmożony wysiłek głosowy stanowi tylko jeden z warunków koniecznych do stwierdzenia choroby zawodowej. Drugim warunkiem jest jej rozpoznanie przez uprawnione jednostki, a ten warunek nie został spełniony. Ponadto nie każde schorzenie krtani występujące u osoby pracującej przez wiele lat w narażeniu na nadmierny wysiłek głosowy może być kwalifikowane jako choroba zawodowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00