Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 września 2008 r., sygn. II SA/Łd 344/08

Dnia 29 września 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Sędziowie Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska, Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.), Protokolant Specjalista Lidia Porczyńska, po rozpoznaniu w dniu 29 września 2008 roku ma rozprawie sprawy ze skargi A. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] Nr [...] ([...]) w przedmiocie sprzeciwu w sprawie zgłoszenia budowy 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...] nr [...] ([...]); 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do daty uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...]r. Nr [...] Starosta [...] na podstawie art. 30 ust. 5-7 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane i art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego, zgłosił sprzeciw w sprawie przystąpienia do wykonywania robót budowlanych polegających na utwardzeniu betonem działek budowlanych na składowanie węgla i materiałów budowlanych na działkach nr ewid. 739, 846 objętych zgłoszeniem A.K. i nałożył obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie robót budowlanych polegających na utwardzeniu betonem działek budowlanych na składowanie węgla i materiałów budowlanych na w/w działkach ponieważ jego realizacja może spowodować wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

Uzasadniając organ wyjaśnił, iż A.K. w dniu 18 lipca 2007r. wystąpił ze zgłoszeniem zamiaru utwardzenia betonem działek nr 739, 846. Analizując sprawę organ wymódl, iż wykonanie utwardzenia całych w/w działek może wpłynąć na zmianę naturalnego spływu wód opadowych. Stosownie do § 28 ust. 2 § 29 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wody deszczowe w przypadku braku możliwości odprowadzenia wód do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, należy odprowadzić na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub zbiorników retencyjnych, a dokonywanie zmian naturalnego spływu wód opadowych i kierowanie ich na teren sąsiedni jest zabronione. Organ stwierdził, iż zachodzi okoliczność wskazana w art. 30 ust. 7 pkt 4 w/w ustawy tj. planowane roboty mogą wprowadzić, utrwalić lub ograniczyć uciążliwości dla terenów sąsiednich. Dodał, iż dla terenu, który miałby zostać utwardzony brak jest planu miejscowego zatem inwestor zobowiązany jest również do uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Reasumując podniósł, iż uzyskanie pozwolenia na wykonanie wyżej wymienionych prac możliwe będzie po wystąpieniu z wnioskiem, do którego strona załączy dokumentację techniczną uwzględniającą wpływ inwestycji na tereny sąsiednie, decyzję o warunkach zabudowy oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00