Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 kwietnia 2015 r., sygn. II SA/Po 107/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Barbara Drzazga Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi K. I. i A. I. na decyzję Wojewody z dnia [...] grudnia 2014 r. Nr [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych; I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty z dnia [...] października 2014 r. nr [...], II. zasądza od Wojewody na rzecz skarżących kwotę [...],- ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

W dniu 1 października 2014 r. do Starostwa Powiatowego wpłynęło zgłoszenie Pani A. I. i Pana K. I. dotyczące zamiaru budowy budynku gospodarczego na działkach nr [...]i [...]w miejscowości K., gm. Ż. Starosta decyzją z dnia [...] października 2014 r., na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy z 7 lipca 1994 - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r., poz. 1409), zgłosił sprzeciw w przedmiotowej sprawie.

Na skutek odwołania A. I. i K. I. od powyższej decyzji Wojewoda decyzją z [...] grudnia 2014r. na podstawie art. 138 §2 pkt 2 kpa uchylił decyzję w części przywołującej podstawę prawną - art. 30 ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 poz. 1409) i w to miejsce wskazał podstawę prawną tj. art. 30 ust. 7 pkt 4 Prawa budowlanego, w pozostałej części zaskarżoną decyzję utrzymał w mocy.

W motywach rozstrzygnięcia Wojewoda w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy stwierdził, że decyzja pierwszej instancji została doręczona Inwestorowi w terminie o jakim mowa w art. 30 ust. 5 Prawa budowlanego. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 29 ust. l pkt 2 Prawa budowanego pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m powierzchni działki. Natomiast § 12 ust. 3 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00