Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 22 sierpnia 2008 r., sygn. III SA/Wr 623/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sędziowie Sędzia NSA Maciej Guziński (sprawozdawca), Asesor WSA Józef Kremis, Magdalena Jankowska-Szostak, , Protokolant Ewa Bogulak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 22 sierpnia 2008 r. sprawy ze skargi J. C. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w L wszczął z urzędu w [...] r. (na skutek zgłoszenia dokonanego przez J Ch ) postępowanie w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej narządu słuchu. Ustalono w trakcie postępowania, że strona pracował kolejno: od [...] roku w K M " " w I ; od [...] roku w K S M ; od [...] roku w H E O w B ; od [...] roku w Z P C w P ; od [...] roku jako [...] trakcji PKP E Sp. z o.o. Z we W - S Z E I kl. w W O/L

W związku z podejrzeniem choroby zawodowej, zainteresowany został skierowany na badania do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy we W Oddział w J G , który dnia 2 lipca 2004 r. wydał orzeczenie lekarskie (Nr ...) o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej: obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowatego spowodowanego hałasem, wyrażonego podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczonym jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1, 2 i 3 kHz.

W uzasadnieniu powyższego orzeczenia podano, iż w miejscu pracy badanego występował hałas równoważny - 70dB. Zainteresowany wiąże pogorszenie słuchu w uchu prawym z jednorazową zwyżką hałasu w dniu 14 marca 2001 r., który nastąpił podczas wyrzutu wyłącznika szybkiego. Wprawdzie, zdaniem Ośrodka, analizowane audiogramy sprzed dnia 14 marca 2001 r. (z 1996 i 1997 r.), wykazują niedosłuch obustronny symetryczny, niemniej aktualnie stwierdza się audiometrycznie (kwiecień 2004 r.) niedosłuch obustronny, większy po stronie prawej. Krzywa audiometryczna prawostronna z dużą rezerwą ślimakową, niecharakterystyczną dla odbiorczego ubytku słuchu. W uzasadnieniu Ośrodek podniósł, że S P - po zasięgnięciu opinii Instytutu Medycyny Pracy w Ł - ustalił, że pogorszenie słuchu w uchu prawym nie miało związku z incydentem w pracy w dniu 14 marca 2001 r. ponieważ: przeprowadzone badania natężenia hałasu występującego podczas wyrzutu wyłącznika szybkiego nie wykazały przekroczenia norm dla hałasu równoważnego, maksymalnego chwilowego poziomu dźwięku i szczytowego poziomu dźwięku; charakter stwierdzonego ubytku słuchu nie jest typowy dla następstw ostrego urazu akustycznego, podczas którego dochodzi do obustronnego uszkodzenia słuchu w zakresie częstotliwości 2000 - 3000Hz; choroba zawodowa narządu słuchu występuje u osób długotrwale ( minimum 10 lat) eksponowanych na hałas ponadnormatywny".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00