Wyrok WSA w Kielcach z dnia 11 grudnia 2008 r., sygn. II SA/Ke 702/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Miziołek,, Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Protokolant Asystent sędziego Katarzyna Dziubińska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 grudnia 2008r. sprawy ze skargi H. J. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] znak [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], znak: [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny nie stwierdził u H. J. choroby zawodowej, tj. nowotworu złośliwego powstałego w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze u ludzi - rak płuca, schorzenia wymienionego w poz. 17.1 wykazu chorób zawodowych stanowiącego załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, iż H. J. pracował w latach 1972 - 2007 w A. na różnych stanowiskach pracy i był narażony na hałas którego źródłem był silnik spalinowy, pył siarki, siarkowodór, dwutlenek siarki, dwusiarczek węgla, opary kwasu siarkowego oraz spaliny silnika Diesla. Okres narażenia zawodowego na w/w czynniki wyniósł 35 lat.
Postępowanie diagnostyczno - orzecznicze w kierunku rozpoznania u H. J. choroby zawodowej przeprowadzone zostało przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy oraz w trybie odwoławczym przez Instytut Medycyny Pracy, które orzekły o braku podstaw do rozpoznania u wyżej wymienionego nowotworu złośliwego powstałego w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze u ludzi (orzeczenie z dnia 19.12.2007r. i 18.02.2008r.) Jednostka orzecznicza II stopnia stwierdziła ponadto, iż nowotwór złośliwy może być uznany za chorobę zawodową, jeżeli powstał w następstwie działania czynników występujących w środowisku pracy, uznanych za rakotwórcze u ludzi, czyli takich, które są zaliczone do kategorii 1 i dla których istnieją wystarczające dowody wskazujące na związek przyczynowy pomiędzy narażeniem na te substancje a powstaniem raka. Natomiast żadna z substancji na jakie narażony był H. J. nie została zakwalifikowana do kategorii 1, a spaliny silnika Diesla, na które był narażony nie mogły spowodować u niego raka płuca.