Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 17 maja 2006 r., sygn. II SA/Ke 715/05

 

Sygnatura akt: II SA/Ke 715/05 W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 17 maja 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Beata Ziomek (spr.), Sędziowie: Sędzia WSA Dorota Chobian, Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Protokolant: Referent stażysta Andrzej Stolarski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 maja 2006 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny decyzją z dnia [...] nr [...] po rozpatrzeniu odwołania M. K. utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w O. z dnia [...] nr [...] nie stwierdzającej u M.K. choroby zawodowej narządu głosu.

W motywach rozstrzygnięcia Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wskazał, iż postępowanie diagnostyczno-orzecznicze zostało przeprowadzone dwuinstancyjnie przez dwa upoważnione do rozpoznawania chorób zawodowych zakłady służby zdrowia. Zarówno Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w K. orzeczeniem z dnia [...] nr [...] jak i Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. będący jednostką diagnostyczno-orzeczniczą II szczebla orzeczeniem z dnia [...] nr [...] stwierdziły brak podstaw do rozpoznania u M.K. choroby zawodowej narządu głosu wymienionej w pozycji 15 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz.U. Nr 132, poz. 1115). W wyniku przeprowadzonych badań rozpoznano cechy przewlekłego prostego nieżytu błony śluzowej gardła i krtani oraz objawy nieprawidłowego tworzenia głosu w postaci zwierania fałdów przedsionka krtani w czasie fonacji. Badania specjalistyczne nie ujawniły zmian chorobowych wymienionych w poz. 15 wykazu tj. guzków głosowych twardych, wtórnych zmian przerostowych fałdów głosowych, niedowładu mięśni przywodzących i napinających fałdy głosowe z niewydolnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią. Nadto od zakończenia pracy zawodowej upłynął 5 letni okres, który również nie upoważnia do rozpoznania zawodowego uszkodzenia narządu głosu. Jednocześnie Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny podkreślił, że wobec postanowień zawartych w przepisach rozporządzenia z dnia 30 lipca 2002r. warunkiem stwierdzenia choroby zawodowej jest jej rozpoznanie przez upoważnioną jednostkę służby zdrowia powołaną do orzekania w tych sprawach oraz wykazanie, że rozpoznane schorzenie jest spowodowane wystąpieniem czynnika szkodliwego w środowisku pracy. Pomimo zatem długoletniego i udowodnionego narażenia M.K. na nadmierny wysiłek głosowy, zatrudnionej w latach 1959 - 1999 na stanowisku nauczyciela brak rozpoznania choroby zawodowej w toku dwuinstancyjnego postępowania diagnostyczno-orzecznicze stanowił dla Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego podstawę wydania decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00