Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 czerwca 2008 r., sygn. II SA/Gl 784/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędziowie Sędzia WSA (del.) Ewa Janowska (spr.), Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Protokolant sekretarz Anna Trzuskowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 czerwca 2008r. sprawy ze skargi E.K. na decyzję (...)Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia (...). nr (...) w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wykonania określonych robót budowlanych 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia (...).nr (...), 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3. zasądza od (...) Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. na rzecz E.K. kwotę (...) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
W wyniku wniosku złożonego w dniu [...] r. przez E. K., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w B. wszczął postępowanie w sprawie budynku zlokalizowanego na posesji w W. przy ulicy [...]. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, decyzją z dnia [...] r. powiatowy organ nadzoru budowlanego nakazał S. K., A. W., I. K., oraz E. K. przedłożenie projektu inwentaryzacji parteru budynku mieszkalnego położonego w W. przy ulicy [...] wraz z oceną stanu technicznego dokonanych zmian, w szczególności oddziaływania ciężaru dobudowanej ściany na konstrukcję budynku oraz wpływu dobudowanego ganku na ten budynek.
W wyniku rozpatrzenia wniesionego odwołania Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w K., decyzją z dnia [...] r. utrzymał w mocy decyzję w zakresie przedłożenia projektu inwentaryzacji przedmiotowego budynku mieszkalnego wraz z oceną techniczną, wyznaczając nowy termin realizacji tego obowiązku oraz uchylając obowiązek wykonania robót budowlanych pod nadzorem uprawnionej osoby.
Skarga wniesiona do Naczelnego Sądu Administracyjnego została uwzględniona i wyrokiem z dnia 26 lipca 2004r. Sąd uchylił obie ww decyzje. W motywach rozstrzygnięcia wskazując, że przeprowadzone postępowanie potwierdziło wykonanie prac polegających na rozbudowie i przebudowie parteru budynku bez pozwolenia na budowę, przed wejściem w życie obowiązującej ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane. Dlatego też do likwidacji skutków powstałych naruszeń należy zastosować dotychczasowe przepisy, czyli przepisy Prawa budowlanego z 1974r., zgodnie z zapisem art. 103 ust. 2 ustawy Prawo budowlane z 1994r. Stosownie do przywołanych przepisów, Sąd wskazał, iż w pierwszej kolejności winno nastąpić wykluczenie przesłanek zakreślonych art. 37 ust. 1 i 2 Prawa budowlanego z 1974r. i dopiero wtedy można podjąć działania zmierzające do doprowadzenia obiektu do stanu zgodnego z prawem, czyli działania przewidziane w art. 40.