Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 8 kwietnia 2008 r., sygn. IV SA/Wr 671/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Ożóg (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska Sędzia WSA Wanda Wiatkowska-Ilków Protokolant Aneta Januszkiewicz po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 08 kwietnia 2008 r. sprawy ze skargi B. S. na uchwałę Rady Miejskiej L. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie określenia szczegółowych warunków przyznawania świadczeń z pomocy społecznej oraz częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat za świadczenia z pomocy społecznej i trybu ich pobierania I. stwierdza wydanie aktu prawa miejscowego z naruszeniem prawa; II. stwierdza, że zaskarżony akt nie może być wykonany w części

Uzasadnienie

Rada Miejska L., uchwałą z dnia [...]r. określiła szczegółowe warunki przyznawania świadczeń z pomocy społecznej oraz częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat za świadczenia z pomocy społecznej i trybu ich pobierania. W § 4 uchwały ustaliła odpłatność za pobyt w ośrodkach wsparcia, mieszkaniach chronionych i ośrodkach interwencji kryzysowej przyjmując dochód osoby lub rodziny obliczony na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej w procentach i stosownie do dochodu - wysokość miesięcznej odpłatności ustalonej w procentach, obliczoną na podstawie kosztów utrzymania za rok poprzedni. Jednocześnie przyjęto, iż nie pobiera się odpłatności za nieobecność uczestnika powyżej jednego miesiąca kalendarzowego.

Uchwała ta została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu przez B. S., po bezskutecznym wezwaniu Rady do usunięcia naruszenia interesu prawnego skarżącej. B. S. zarzuciła temu aktowi prawnemu naruszenie przepisów ustawy z dnia 19 sierpnia 1994r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. Nr 111, poz. 535 ze zm.) gwarantujących bezpłatne korzystanie przez dzieci i młodzież upośledzoną umysłowo z rehabilitacji leczniczej, zawodowej, społecznej i opieki z tym związanej. W wyniku tego wadliwie i w zawyżonych kwotach zostały ustalone miesięcznie opłaty za pobyt dzieci i młodzieży w Środowiskowym Domu Samopomocy w L. Skarżąca wniosła o stwierdzenie nieważności § 4 powyższej uchwały. Podniosła, iż przepisy art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego stanowią że - dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo bez względu na stopień upośledzenia organizuje się naukę i zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze, w szczególności w przedszkolach, szkołach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, ośrodkach rehabilitacyjno-wychowawczych, w domach pomocy społecznej i zakładach opieki zdrowotnej, a także w domu rodzinnym (ust. 1). Dla osób, o których mowa w ust. 1, organizuje się również rehabilitację leczniczą zawodową i społeczną. Rehabilitacja i zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze są bezpłatne. Opieka niezbędna do prowadzenia rehabilitacji i zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wchodzi w zakres tych czynności (ust. 2).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00