Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 31 marca 2008 r., sygn. II SA/Wa 74/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Przemysław Szustakiewicz, Sędzia WSA Adam Lipiński, Asesor WSA Sławomir Antoniuk (spr.), Protokolant Łukasz Mazur, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 marca 2008 r. sprawy ze skargi I. O. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia [...] listopada 2007 r., nr [...] utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] października 2007 r., nr [...] odmawiającą przyznania I. O. w drodze wyjątku renty z tytułu niezdolności do pracy.

Z ustaleń organu i akt administracyjnych wynika następujący stan sprawy:

Wnioskiem z dnia [...] stycznia 2007 r. I. O. wystąpiła do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej Prezesa ZUS) o przyznanie w drodze wyjątku renty z tytułu niezdolności do pracy. W uzasadnieniu wniosku strona podniosła, iż w 2005 r. stwierdzono u niej nowotwór złośliwy krtani i od tego czasu nie może podjąć zatrudnienia. Nie posiada niezbędnych środków utrzymania, gdyż utrzymuje się jedynie z renty chorobowej męża w wysokości 613 zł i przyznanego jej zasiłku pielęgnacyjnego w wysokości 153 zł. Podniosła również, iż spełnia pozostałe ustawowe przesłanki do przyznania świadczenia w drodze wyjątku, bowiem jest całkowicie niezdolna do pracy, mieszka na terenie uznanym za zagrożony szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, co w powiązaniu z wiekiem (57 lat) spowodowało, iż nie była w stanie wypracować wymaganych 5 lat w ostatnim dziesięcioleciu przed powstaniem niezdolności do pracy. Wnioskodawczyni wskazała, iż od 16 roku życia pracowała w PGR G., który w późniejszym czasie zmienił nazwę na G. Zatrudnienia u tego pracodawcy, przypadającego na okres od [...] marca 1966 r. do [...] grudnia 1975 r., nie jest w stanie udokumentować, bowiem dokumenty potwierdzające świadczenie pracy w PGR spłonęły podczas pożaru jego biura. Jednak podany okres zatrudnienia został potwierdzony zeznaniami świadków, których Oddział ZUS w K. nie uwzględnił przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie renty w trybie zwykłym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00