Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 marca 2008 r., sygn. III SA/Po 368/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska (spr.) Sędziowie WSA Mirella Ławniczak . As. sąd. Małgorzata Bejgerowska Protokolant : sekr. sąd. Janusz Maciaszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2008 r. przy udziale sprawy ze skargi spółki A w L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji dotyczącej określenia kwoty długu celnego i podatku od towarów i usług o d d a l a s k a r g ę /-/M. Bejgerowska /-/W. Długaszewska /-/M. Ławniczak
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w Poznaniu uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne z dnia [...] dokonane przez spółkę A. z siedzibą w L. na dokumencie SAD OBR [...] dotyczące procedury dopuszczenia do obrotu towaru w postaci bielizny damskiej i kurtek damskich w części dotyczącej określenia wartości celnej, kwoty oraz daty powstania długu celnego towaru objętego niniejszym zgłoszeniem celnym. Przedmiotową decyzją powiadomiono importera o dacie powstania długu celnego i zarejestrowaniu w rejestrze długu celnego kwoty długu celnego w wysokości [...] zł. oraz wysokości należnego podatku od towarów i usług (VAT) w wysokości [...] zł.
W uzasadnieniu wskazano, iż na skutek kontroli zgłoszenia i dołączonych do niego dokumentów oraz rewizji celnej przeprowadzonej w trybie art. 70 § 1 Kodeksu celnego zakwestionowano wiarygodność przedmiotowych dokumentów ze względu na podaną przez importera bardzo niską cenę towaru. W związku z tym wartość celną towaru ustalono w oparciu o art. 29 § 1 Kodeksu celnego. W tym celu zwrócono się do Centrum Badań i Ekspertyz Towaroznawczych Akademii Ekonomicznej w P., które w piśmie z dnia [...] podało ceny hurtowe netto na rynku polskim towarów podobnych do importowanych. Powyższa ekspertyza stanowiła dla organu celnego podstawę do uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe i obliczenia kwoty długu celnego oraz podatku.