Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 lutego 2019 r., sygn. I SA/Po 897/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Karol Pawlicki Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 08 lutego 2019 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej [...] z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w podatku od towarów i usług do zwrotu na rachunek bankowy za poszczególne miesiące 2013 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Naczelnik W. Urzędu Celno - Skarbowego w P. decyzją z dnia [...] lutego 2018 r. określił [...] (dalej: podatnik, strona, skarżący) w podatku od towarów i usług nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy wskazany przez podatnika za poszczególne miesiące 2013 r.
Organ ustalił, że w dniu [...] listopada 2007 r. podatnik zarejestrował działalność gospodarczą, natomiast w dniu [...] lutego 2010 r. uzyskał potwierdzenie zarejestrowania jako podatnika podatku od towarów i usług. W trakcie postępowania kontrolnego ustalono, że działalność gospodarcza [...] prowadzona była jako Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe "[...]" [...]. Przedmiotem tej działalności w 2013 r. była wyłącznie sprzedaż towarów i usług prowadzona w restauracjach [...] na podstawie umów franczyzy zawartych z [...] sp. z o.o. Podatnik prowadził działalność w P. przy ul. [...], przy ul. [...], przy ul. [...] oraz od [...] czerwca 2013 r. również przy ul. [...].
Organ wyjaśnił, że podatnik na podstawie licencji udzielonej przez [...] [...] sp. z o.o. prowadził w 2013 r. na terenie P. sieć restauracji, w których dokonywał sprzedaży pod marką [...]. Z treści umów franczyzy wynika między innymi, że Korporacja [...] - Spółka z [...], z siedzibą główną w [...] B., [...] opracowała, rozwinęła i prowadzi system restauracji "System [...]", który jest wszechstronnym systemem prowadzenia restauracji, stworzonym, rozwiniętym, wypromowanym i ciągle ulepszanym przez Korporację [...]. Na podstawie tych umów Franczyzor (licencjodawca) przyznaje Franczyzobiorcy (licencjobiorca) licencję franczyzową, która zawiera prawo do korzystania z franczyzy i prawo do używania i korzystania z Systemu [...] know-how i znaków towarowych związanych z prowadzeniem restauracji, jako kompleksową i niepodzielną wiązkę uprawnień umożliwiającą Franczyzobiorcy prowadzenie restauracji i serwowanie produktów wysokiej jakości, zapewnienie doskonałej czystości restauracji, jak również obsługi klientów w szybki i uprzejmy sposób. "System [...]" wg treści umowy franczyzy, jest szerokim systemem restauracji do dystrybucji określonych produktów żywnościowych i napojów jednakowej jakości skierowanym na końcowego konsumenta, w którym kładzie się duży nacisk na szybką i uprzejmą obsługę klienta i miłą atmosferę, atrakcyjną przede wszystkim dla dzieci i rodzin. Zgodnie z umową franczyzobiorca może sprzedawać wyłącznie wyraźnie określone przez franczyzora (licencjodawcę) produkty żywnościowe i napoje. "System [...]" zawiera w szczególności następujące elementy: prawa z zakresu własności intelektualnej, przede wszystkim znak towarowy "[...], prawa związane z know-how, niektóre prawa do wyposażenia, wzorów, kompozycji kolorów budynków restauracji, urządzeń do reklamy, dekoracji i umeblowania wnętrz odnoszących się przede wszystkim do kuchni i pomieszczeń dla klientów, receptur składników produktów, specyfikacji dla żywności i napojów, procedurę kontroli zapasów i kontroli prowadzenia restauracji, instrukcje dotyczące prowadzenia restauracji.