Wyrok WSA w Łodzi z dnia 28 marca 2008 r., sygn. II SA/Łd 91/08
Dnia 28 marca 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska, Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek (spr.), Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Protokolant Asystent sędziego Beata Czyżewska, Po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 marca 2008 r. przy udziale - sprawy ze skargi R. B. i J. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji dotyczącej przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. decyzją z dnia [...] roku, Nr [...], po rozpatrzeniu wniosku R. B. i J. B. o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymało w mocy własną decyzję z dnia [...] roku, Nr [...].
Jak wynika z dokumentów załączonych do akt administracyjnych, Prezydent Miasta Ł. decyzją z dnia [...] roku, Nr [...] orzekł o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntu położonego w Ł. przy ul. S. [...], o powierzchni 323 m2, oznaczonego jako działka Nr ewid. [...] i [...], obręb [...], posiadającego urządzoną księgę wieczystą KW [...], stanowiącego dotychczas własność Gminy Ł., a będącego w użytkowaniu wieczystym J. i R. małżonków B. Mocą tej samej decyzji organ orzekł o ustaleniu opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w wysokości 11.300 zł i określił sposób regulowania tej opłaty. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ wskazał przepisy art. 1 ust. 2, art. 2 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, art. 4, art. 4a ust. 1, art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 4 września 1997 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności (t. j. Dz. U z 2001 roku Nr 120, poz. 1299) oraz art. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o zmianie ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawi własności (Dz. U. Nr 72, poz. 749). W uzasadnieniu decyzji Prezydent Miasta Ł. wskazał, że użytkownicy wieczyści - R. i J. B., wystąpili z wnioskiem o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności posiadanego gruntu. Spełnili oni wszystkie warunki ustawowe, zatem organ ustalił opłatę za to przekształcenie stwierdzając, że wysokość opłaty stanowi różnicę między wartością prawa własności gruntu, a wartością prawa użytkowania wieczystego. Wysokości te zostały ustalone przez rzeczoznawcę majątkowego w drodze operatu szacunkowego. Decyzja powyższa stała się ostateczna z dniem 31 grudnia 2003 roku.