Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 grudnia 2007 r., sygn. VI SA/Wa 1759/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Wdowiak Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki Sędzia WSA Grażyna Śliwińska (spr.) Protokolant Anna Błaszczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi N. S. A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] września 2007 r. o nr [...] Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. po rozpatrzeniu odwołania N. S.A z siedzibą w W. od decyzji Prezydenta [...] W. nr [...] z dn. [...] kwietnia 2007 r., dotyczącej odmowy zezwolenia na zajęcie pasa drogowego w celu umieszczenia obiektu reklamowego uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i orzekło co do istoty sprawy w ten sposób, że zezwoliło na zajęcie pasa drogowego ul. A. rej. ul. B. od dn. 19 lutego 2007 r. do dn. 20 września 2007 r., odmówiło zezwolenia na zajęcie pasa drogowego od dn. 21 września 2007 r., ustaliło warunki zajęcia pasa drogowego stanowiące załącznik do niniejszej decyzji, ustaliło opłatę za zajęcie pasa drogowego w wysokości 16 948,80 zł.

Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazało art. 138 § 1 pkt 2 k.p.a. w związku z art. 127 i art. 17 pkt 1 k.p.a., art. 1 i 2 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 856 ze zm.) oraz art. 39 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (t. jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.).

Podstawę faktyczną stanowiły następujące ustalenia:

N. posiadała czasowe zezwolenie na zajęcie pasa drogowego ul. A. w rej. ul. B. w celu umieszczenia w nim nośnika reklamowego o powierzchni reklamy 36 m2. Wobec tego, że termin zezwolenia wygasał, Spółka w grudniu 2006 r. zwróciła się do Prezydenta [...] W. o wydanie zezwolenia na dalsze zajęcie pasa drogowego na 18 miesięcy. Decyzją z dnia [...] kwietnia 2007 r. organ odmówił wydania zezwolenia. W szczególności wskazał, iż zasadą jest nieumieszczanie urządzeń niezwiązanych z funkcjonowaniem drogi w pasie drogowym, a proponowana reklama powoduje dekoncentrację kierowcy i odwraca jego uwagę do sytuacji na drodze. Jest to groźne dla uczestników ruchu drogowego, którego natężenie się wzmaga i wypadki w mieście wzrastają. Pas drogowy pełni ważną rolę w układzie drogowym [...] W. i charakteryzuje się wysokim natężeniem ruchu kołowego. W porannym szczycie natężenie ruchu w tym miejscu wynosi 900 pojazdów na godzinę zaś w szczycie popołudniowym - 1480 pojazdów na godzinę. Tablica reklamowa znajduje się 7 m od krawędzi jezdni i 2 m od torów tramwajowych. Nie zachodzą zatem przesłanki, które pozwoliłyby uznać, że zachodzi szczególnie uzasadniony przypadek przemawiający za lokalizację reklamy w tym miejscu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00