Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Wa 1312/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Marek Pietras, Sędzia WSA Adam Lipiński (spr.), Asesor WSA Jarosław Trelka, Protokolant Arkadiusz Koziarski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi B. Ł. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji nr [...] z dnia [...] października 1998 r. Komendanta Rejonowego Policji w S.: - oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Komendant Rejonowy Policji w S. decyzją nr [...] z dnia [...] października 1998 r., przyznał B. Ł. pomoc finansową na budowę domu jednorodzinnego. Decyzją nr [...] z dnia [...] kwietnia 2005 r., wydaną przez [...] Komendanta Policji, utrzymaną w mocy ostateczną decyzją nr [...] przez Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2005 r., stwierdzono nieważność powyższej decyzji z dnia [...] października 1998 r.

B. Ł. na podstawie art. 145 § 1 pkt 5 Kpa, złożył do Komendanta Głównego Policji wniosek sporządzony w dniu 18 maja 2006 r. o wznowienie postępowania administracyjnego w powyższej sprawie, zakończonego ostateczną decyzją nr [...] Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2005 r. Jako podstawę wznowienia wskazał nieznaną organowi okoliczność faktyczną, istniejącą jednakże w dacie wydania przedmiotowej decyzji, to jest wydanie decyzji w dniu [...] kwietnia 2005 r. i decyzji z dnia [...] lipca 2005 r. z rażącym naruszeniem prawa art. 94 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji. Rażące naruszenie prawa polegało, jego zdaniem, na nieuwzględnieniu przez organy obu instancji negatywnej przesłanki dotyczącej przyznawania pomocy finansowej, zawartej we wspomnianym wyżej przepisie. Oba organy przyjęły jako fakt bezsporny, że na mocy decyzji nr [...] z dnia [...] stycznia 1985 r., wydanej z upoważnienia Szefa Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w B., w rozumieniu art. 94 ust. 1 ustawy o Policji, nastąpił na rzecz B. Ł. przydział mieszkania, to jest lokalu nr [...] w budynku nr [...], osiedle [...] w S., który to lokal był uznawany za pozostający w dyspozycji resortu spraw wewnętrznych. Lokal ten otrzymała ówczesna Komenda Powiatowa Milicji Obywatelskiej w drodze przydziału na mocy decyzji Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w S. Tymczasem, ówczesne Prezydium Miejskiej Rady Narodowej na podstawie art. 32 i 44 wówczas obowiązującego Prawa Lokalowego (ustawa z dnia 30 stycznia 1959 r. Dz. U. z 1962 r. nr 47, poz. 227) lokal ten mogło przydzielić jedynie na rzecz osoby fizycznej. Tak więc resort spraw wewnętrznych nie posiadał tytułu prawnego do dysponowania tym lokalem, a zatem decyzja z dnia [...] stycznia 1985 r. o przydziale przedmiotowego lokalu B. Ł. była wadliwa. Wada tej decyzji powinna zatem, w ocenie wnioskodawcy, skutkować uchyleniem wskazanych na wstępie decyzji Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2005 r. i utrzymanej nią w mocy decyzji Komendanta Rejonowego Policji w S. z dnia [...] kwietnia 2005 r., stwierdzającej nieważność decyzji z dnia [...] października 1998 r. o przyznaniu pomocy finansowej na budowę domu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00