Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 5 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Sz 813/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędziowie Sędzia NSA Henryk Dolecki (spr.),, Sędzia NSA Stefan Kłosowski, Protokolant Joanna Białas-Gołąb, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2007 r. sprawy ze skargi W. R.-D. na uchwałę Rady Miejskiej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odrzucenie protestów i zarzutów wniesionych do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy w części dotyczącej obszaru miejscowości :[...] oddala skargę.
UZASADNIENIE
Rada Miejska w P. podjęła dniu [...], Uchwałę nr [...] w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmian w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego gminy P. w części dotyczącej obrębów T., W., Z.. (zmienioną Uchwałą Nr [...] oraz Uchwałą Nr [...]).
Następnie Burmistrz Gminy P. zawiadomił o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i pouczył o prawie do zgłaszania protestów i zarzutów.
W piśmie z dnia 10 października 2006 r., określonym jako uwagi do planu zagospodarowania przestrzennego, W. R.-D. i J. A. D., wskazali, że po szczegółowym zapoznaniu się z planem przestrzennego zagospodarowania miejscowości T. nie zgadzają się na usytuowanie przepompowni ścieków i stacji transformatorowej w bezpośrednim sąsiedztwie posesji w rejonie skrzyżowania ulic [...] i [...]., to jest posesji nr [...], nr [...], nr [...] i nr [...] przy ul. [...], posesji nr [...] i nr [...] przy ul. [...] oraz posesji, która niebawem powstanie na działkach nr [...] i nr [...]. Hałas i promieniowanie elektromagnetyczne pracującej stacji oraz fetor wydobywający się z otworów wentylacyjnych przepompowni wpłynie zasadniczo na obniżenie komfortu życia. Zabudowa tego rejonu jest już praktycznie zakończona i zapotrzebowanie na energię elektryczną nie wzrośnie. Przy minimalnym dopływie ścieków, jakie byłyby doprowadzane do przepompowni, ich rozbiór byłby związany z gniciem ścieków i zatruwaniem całej okolicy, a więc byłby bardzo uciążliwy dla mieszkańców. Teren objęty procedurą planistyczną jest zdrowy, nie zdewastowany, ze świetnym mikroklimatem. Osoby zgłaszające uwagi nie wyraziły zgody na zakłócenia związane z niewłaściwą lokalizacją stacji transformatorowej i przepompowni ścieków. To, że w odróżnieniu od poprzednich przepisów o ochronie środowiska nie istnieją obecnie strefy ochronne, nie oznacza, że przepompownie bądź stacje transformatorowe przestały być obiektami uciążliwymi dla sąsiadujących z nimi mieszkańców. Przy przeważających wiatrach z kierunku zachodniego i północno-zachodniego zapowietrzany byłby cały rejon starej części T. Nie wyrażono również zgody na tworzenie z dróg osiedlowych dróg o szerokości 12 m. Zdaniem osób zgłaszających uwagi nie dopuszczalne jest okrojenie już istniejących działek zabudowanych i zagospodarowanych zieloną, architekturą, nawet za cenę wykupu. Jak widać na podkładzie geodezyjnym, lokalizacja rejonu skrzyżowania ulic [...] - [...] przypada na zachodni kraniec T., część o minimalnym natężeniu ruchu jezdnego, i pieszego. Nie ma zatem potrzeby poszerzania istniejących dróg - pieszojezdni, po których i tak kierowcy jeżdżą zbyt szybko. Poza tym pieszojezdnie są powszechnie stosowane jako drogi osiedlowe na dużych osiedlach S.,