Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Kr 405/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Aldona Gąsecka-Duda Sędziowie: WSA Krystyna Daniel (spr.) AWSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant: Katarzyna Paszko-Fajfer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi W.K. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [....] w przedmiocie nakazu rozbiórki I. skargę oddala; II. przyznaje adwokatowi D.G. ze środków Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie wynagrodzenie w kwocie 292,80 zł (dwieście dziewięćdziesiąt dwa złote 80/100), tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu w niniejszym postępowaniu; III. oddala wniosek adwokata K.Z. o przyznanie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...] decyzją z [...] r. znak: [...] na podstawie art. 48 ust. 1, art. 80 ust. 2 pkt. 1 w zw. z art. 83 ust. 1 ustawy z 7. 07. 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 207, poz. 2016 ze zm.) oraz 104 kpa nakazał W. K. rozbiórkę budynku gospodarczego na działce ewid. [...] w [...].

Postępowanie administracyjne w niniejszej sprawie zostało wszczęte na wniosek M. L., a organ I instancji w dniu [...] r. przeprowadził kontrolę na przedmiotowej nieruchomości w wyniku, której ustalił, że wykonywane były roboty budowlane związane z budową budynku gospodarczego o wymiarach zewnętrznych 7,80 m x 5,05 m usytuowanego bezpośrednio przy granicy z działką sąsiednią M. L. i dobudowanego do istniejącego budynku mieszkalnego. Wznoszony obiekt jest budynkiem parterowym z poddaszem użytkowym. W dniu kontroli stwierdzono wykonanie murów parteru z osadzoną stolarką oraz częściowo murów poddasza. Wykonano również elementy konstrukcyjne stropu. Roboty budowlane wykonywano w oparciu o zgłoszenie złożone w Urzędzie Gminy [...]. Sposób usytuowania budynku był jednak niezgodny ze złożonym szkicem stanowiącym załącznik do zgłoszenia. Zwiększono również powierzchnię budowanego obiektu z 35 m2 do 39,39 m2 naruszając tym samym przepis art. 29 ust. 1 pkt.1 lit."a" Prawa budowlanego, zgodnie z którym pozwolenia na budowa nie wymaga budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej: parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m 2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80m.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00