Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 3 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Gl 521/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Leszek Kiermaszek (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek Sędzia WSA Włodzimierz Kubik Protokolant starszy referent Magdalena Jankowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2007 r. sprawy ze skargi [...] S.A. w W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu do zgłoszenia robót budowlanych 1. uchyla zaskarżoną decyzję i orzeka, że decyzja ta nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku, 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz skarżącej Spółki kwotę [...]złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

W zgłoszeniu z dnia [...] roku [...] Spółka Akcyjna z siedzibą w W. powołując się na treść art. 29, 30 oraz 82 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) poinformowała o zamiarze przystąpienia w dniu [...] r. do robót budowlanych polegających na montażu wolnostojącego nośnika reklamowego nie związanego trwale z gruntem typu 63 J R4 W-I z ekranem jednostronnym o wymiarach 6,0 x 3,0 m, na wysokości 5 m nad poziomem gruntu, wykonanego na działce nr [...] przy ulicy [...] w G., zgodnie z dołączonym do zgłoszenia projektem technicznym.

Decyzją z dnia [...] roku, nr [...], wydaną na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 i art. 82 ust. 1 i 2 Prawa budowlanego oraz art. 104 kpa, Prezydent Miasta G. wniósł sprzeciw do zamiaru realizacji objętych zgłoszeniem robót budowlanych. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie w pierwszej kolejności podniósł, iż przedstawione w projekcie budowlanym urządzenie reklamowe stanowi budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, która nie jest zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. W ocenie organu administracyjnego zakres robót obejmujący montaż konstrukcji i wykonanie niezbędnych robót ziemnych nie stanowi robót budowlanych polegających na instalacji tablic i urządzeń reklamowych zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę na mocy art. 29 ust. 2 pkt 6 Prawa budowlanego. Nadto sam fakt wykonania fundamentu pod urządzenie reklamowe oraz roboty ziemne związane z jego osadzeniem sprawiają, iż jest ono trwale połączone z gruntem, nie stanowiąc przy tym również elementu małej architektury. Prezydent Miasta G. stwierdził, iż jedynie tymczasowe obiekty budowlane nie połączone trwale z gruntem i przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, jednak nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu, mogą być zwolnione z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, co jednak w rozpoznawanej sprawie nie miało miejsca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00