Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 listopada 2007 r., sygn. IV SA/Wa 1412/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Napiórkowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Miron, Asesor WSA Marian Wolanin, Protokolant Dominik Nowak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2007 roku sprawy ze skargi Z. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia (...) maja 2007 r. nr (...) w przedmiocie kary pieniężnej za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu pierwszej instancji; 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz Z. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 15 135 (piętnaście tysięcy sto trzydzieści pięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzją z dnia (...) maja 2007 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Prezydenta. W. z dnia (...) czerwca 2005 r., na podstawie której wymierzono "Z." sp. z o.o. z siedzibą w W. administracyjną karę pieniężną w wysokości 1 498 524, 42 zł za usunięcie bez wymaganego zezwolenia 16 sztuk drzew, znajdujących się na działce ewidencyjnej nr (...), z obrębu (...) przy ul. (...)., róg (...) w W.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji organ II instancji powołując się na przepisy art. 83 ust. 1 , art. 88 ust. 1 pkt. 2 oraz art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2004 r., nr 92, poz. 880) wskazał, że organ administracji publicznej ma obowiązek nałożenia kary za usunięcie drzew lub krzewów, a zobowiązanym do jej poniesienia jest osoba, która była uprawniona do otrzymania zezwolenia. Organ podał również, że art. 83 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy odnosi się do posiadania nieruchomości. Jeżeli posiadacz nie jest właścicielem, w przypadku stosunków zobowiązaniowych, prawo do występowania o zezwolenie na usunięcie drzewa musi wynikać z umowy zawartej pomiędzy właścicielem, a posiadaczem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00