Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 14 listopada 2007 r., sygn. II SA/Sz 816/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Grzegorczyk-Meder,, Asesor WSA Joanna Wojciechowska, Protokolant Małgorzata Frej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2007 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa A. oraz Spółki B. na decyzję Inspektora Sanitarnego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę

 

UZASADNIENIE

S. K. został zbadany w kierunku choroby zawodowej w Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. i w dniu 11.02.2004 r. otrzymał orzeczenie lekarskie nr [...] o rozpoznaniu choroby zawodowej w postaci obustronnego trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego spowodowanego hałasem, wyrażonym podwyższeniem progu słuchu o wielkości co najmniej 45 dB w uchu lepiej słyszącym, obliczony jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości audiometrycznych 1, 2 i 3 kHz wymienionej w poz. 21 wykazu chorób zawodowych określonym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115), po dokonaniu oceny stanu zdrowia badanego oraz w oparciu o wyniki dochodzenia epidemiologicznego przeprowadzonego w zakładzie pracy.

Miejscem zatrudnienia, w którym wystąpiło narażenie zawodowe stanowiące przyczynę zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej było Przedsiębiorstwo P.. Poprzednim miejscem zatrudnienia były [...] Fabryki [...], działalność rzemieślnicza [...], a także Spółka B., która również produkowała skrzynie i opakowania drewniane.

S. K. pracował na stanowisku stolarza i obsługiwał maszyny stolarskie wykonując zbijanie młotkiem elementów konstrukcji drewnianych podczas produkcji mebli ogrodowych i domków letniskowych. Podczas tych prac narażony był zawodowo na hałas, który stanowił przyczynę choroby zawodowej o natężeniu stwarzającym ryzyko uszkodzenia słuchu. Okres narażenia zawodowego trwał w Przedsiębiorstwie P. od 8.07.1997 do 30.11.2004 r. (7 lat i 5 miesięcy); w poprzednich miejscach zatrudnienia 24 lata 8 miesięcy. Łącznie okres zatrudnienia wynosił ok. 32 lata.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00