Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 października 2007 r., sygn. IV SA/Wa 1641/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec, Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski, asesor WSA Marian Wolanin (spr.), Protokolant Artur Dral, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2007 r. sprawy ze skargi R. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia (...) czerwca 2007 r. nr (...) w przedmiocie opłaty za usunięcie drzew I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu pierwszej instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] czerwca 2007 r. Nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta W. z dnia [...] stycznia 2007 r. o zezwoleniu R. na wycięcie 145 sztuk drzew z terenu nieruchomości położonej w W. przy ul. [...] oraz o ustaleniu opłaty za usunięcie tych drzew w kwocie 464.633,80 złotych.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji stwierdzono, iż sprawa zezwolenia skarżącej na wycięcie drzew była już uprzednio przedmiotem wydanych decyzji administracyjnych, m.in. decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] sierpnia 2003 r., która została jednak uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 16 lipca 2004 r. sygn. akt IV SA/Wa 3541/03, który wskazał przede wszystkim na brak zwolnienia od uiszczenia opłaty za wycięcie drzew tzw. "samosiejek", tj. drzew wyrosłych bez udziału człowieka. Sąd zobowiązał zatem organ orzekający do wyjaśnienia tej okoliczności, które spośród drzew są tzw. samosiejkami. Sąd wskazał również na konieczność ustalenia, wobec drzew, które zasadzone zostały przez człowieka, na jakie cele przeznaczona była nieruchomość w planie miejscowym w chwili zasadzenia drzew, co ma bezpośredni wpływ na dopuszczalność ustalenia opłaty za ich wycięcie, na podstawie art. 47g ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2001 r. Nr 99, poz. 1079 , ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00