Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 padziernika 2007 r., sygn. III SA/Kr 1356/06
Do istotnych wad uchwał, skutkujących stwierdzeniem nieważności czy niezgodności z prawem należy naruszenie przepisów regulujących procedury podejmowania uchwał, a więc m.in. prowadzenie obrad rady przez osobę nieuprawnioną. Podjęcie uchwały na sesji zwołanej przez osobę nieuprawnioną uzasadnia stwierdzenie jej nieważności (art. 91 ust. 1 u.s.g.), a w razie upływu roku od jej podjęcia - stwierdzenia jej niezgodności z prawem (art.94 ust.2u.s.g.).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożenna Blitek Sędziowie NSA Wiesław Kisiel spr. WSA Elżbieta Kremer po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2007 r. sprawy ze skargi R. I. O. w K. na uchwalę Rady Miejskiej z dnia [...] Nr : [...] w przedmiocie zmian w planie budżetu na rok 2006 I stwierdza , że zaskarżona uchwała została wydana z naruszeniem prawa , II orzeka , że zaskarżona uchwała nie może być wykonana .
Uzasadnienie
wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie
z dnia 24 października 2007 r., sygn. akt III SA/Kr 1356/06
Uchwałą z dnia [...], nr [...] w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Miejskiej , na przewodniczącego Rady wybrany został K. K. Nieważność tej uchwały stwierdził Wojewoda wydając rozstrzygnięcie nadzorcze z dnia [...], nr [...]. Rozstrzygnięcie to zostało zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. przez Radę Miejską. Ponieważ jednak skarga została następnie cofnięta, więc postanowieniem z dnia [...], [...] WSA w K. umorzył postępowanie sądowe. Postanowienie WSA uprawomocniło się z dniem 23 stycznia 2007 r.