Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 11 lipca 2007 r., sygn. I SA/Ol 273/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Pierechod Sędziowie Sędzia WSA Zofia Skrzynecka (spr.) Asesor WSA Renata Kantecka Protokolant Jacek Kłos po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 11 lipca 2007r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa oddala skargę
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]", Nr "[...]", Dyrektor Izby Skarbowej po rozpatrzeniu zażalenia A. Sp. z o.o. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia "[...]", Nr "[...]" wydanego na podstawie art. 14a§1 Ordynacji podatkowej, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, wydanego w sprawie podatku dochodowego od osób prawnych, w kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych odsetek od kredytu, do spłaty którego spółka przystąpiła jako dłużnik solidarny, odmówił zmiany postanowienia organu I instancji.
Podstawą rozstrzygnięcia Dyrektora Izby Skarbowej były następujące ustalenia i wnioski:
W dniu 10.10.2006r. Spółka A. na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o dokonanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconych odsetek od kredytu, do spłaty którego spółka przystąpiła jako dłużnik solidarny.
A. Sp. z o.o prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego (według Polskiej Klasyfikacji działalności 5153B). W dniu 22 listopada 2002 roku spółka dokonała zakupu nieruchomości, w której do chwili obecnej prowadzona jest działalność gospodarcza. Nieruchomość ta została uznana za środek trwały firmy, od którego dokonywane są odpisy amortyzacyjne. Wartość początkową środka trwałego ustalono, według ceny nabycia. Zgodnie z treścią umowy, zawartej w formie aktu notarialnego, stanowiącej podstawę zakupu, forma zapłaty za nabytą nieruchomość została określona w ten sposób, że nabywca zobowiązał się do spłaty kredytu sprzedającego (który to kredyt zabezpieczony jest wpisami hipotek), w sposób ustalony z Bank "[...]", na podstawie odrębnego porozumienia.