Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 września 2008 r., sygn. III SA/Wa 847/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Lidia Ciechomska-Florek, Sędziowie Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Asesor WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Protokolant Ewa Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 września 2008 r. sprawy ze skargi M. sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia [...] września 2007 r., 2. stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz M. sp. z o.o. w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
UZASADNIENIE
Indywidualną interpretacją podatkową z dnia [...] września 2007 r., wydaną na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu sprzed 1 lipca 2007 r., Naczelnik [...]Urzędu Skarbowego w W. uznał, że stanowisko M. Sp. z o.o. w W., wyrażone we wniosku z dnia 28 czerwca 2007 r., a dotyczące interpretacji ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), jest nieprawidłowe. Interpretacja organu I instancji została wydana przy następujących okolicznościach faktycznych przedstawionych we wniosku:
M. Sp. z o.o. (dalej też "spółka" lub "skarżąca") zawarła z O. Sp. z o.o. (dalej też "O.") umowę sekurytyzacji. Zgodnie z tą umową O. będzie wykonywać na rzecz Spółki, za wynagrodzeniem, czynności mające na celu zapewnienie finansowania jej działalności. Finansowanie ma być zapewnione poprzez dostarczanie środków finansowych przed terminem wymagalności określonych, własnych wierzytelności Spółki z tytułu umów leasingu zawieranych z klientami spółki. Własność przedmiotów umów leasingowych nie zostanie przeniesiona na O.. W ramach umowy określona pula aktywów (wierzytelności Spółki z tytułu umów leasingu) zostanie wyodrębniona z przedsiębiorstwa Spółki i przeniesiona na podstawie umowy przelewu, określonej w art. 509 Kodeksu cywilnego. Wraz z tymi wierzytelnościami na O. zostaną przeniesione zabezpieczenia wykonania zobowiązań z umów leasingowych. Jednocześnie O. zrefinansuje przekazaną pulę aktywów (wierzytelności) poprzez emisję papierów wartościowych lub przy pomocy zaciągniętych pożyczek. Wynagrodzenie O. stanowić będzie różnica pomiędzy nominalną wartością przejętych wierzytelności, a ich wartością zdyskontowaną według uzgodnionej stopy procentowej, równej kwocie przekazanej przez O. na rzecz Spółki w dniu zawarcia umowy sekurytyzacji. O. będzie więc uprawniona, w sensie cywilistycznym, do dochodzenia zapłaty wierzytelności obsługę tych wierzytelności.