Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 czerwca 2007 r., sygn. VI SA/Wa 710/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka Klimas (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki Asesor WSA Piotr Borowiecki Protokolant Bartłomiej Kowalczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 czerwca 2007 r. sprawy ze skargi J. W. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia [...] stycznia 2007 r. bez numeru w przedmiocie odmowy wpisu na listę adwokatów 1. uchyla zaskarżoną uchwałę i poprzedzającą ją uchwałę Okręgowej Rady Adwokackiej w [...] z dnia [...] listopada 2006 r. 2. stwierdza, że uchylone uchwały nie podlegają wykonaniu 3. zasądza od Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej na rzecz J. W. kwotę 372 (trzysta siedemdziesiąt dwa) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowoadministracyjnego.

 

UZASADNIENIE

J. W. złożył wniosek o wpis na listę adwokatów na podstawie przepisu art. 66 ust. 1 pkt 2 p.o.a. powołując się na złożony egzamin sędziowski.

Uchwałą z [...] listopada 2006 r. ORA w [...] nie uwzględniła wniosku J. W.. W uzasadnieniu podała między innymi, że:

Wnioskodawca wniósł o wpis na listę adwokatów podnosząc, iż ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. "[...]" w [...], a następnie odbył pozaetatową aplikację sądową zakończoną zdanym pozytywnie egzaminem sędziowskim, co miało miejsce we wrześniu 2006 r. Wnioskodawca podkreślił, iż przez wiele lat i to po ukończeniu studiów na wydziale prawa, wykonywał czynności doradcy prawnego. Te okoliczności w ocenie wnioskodawcy mają uzasadniać wpis na listę adwokatów, zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt 2 prawa o adwokaturze. Tego rodzaju stanowisko nie jest uzasadnione albowiem w dniu 4 maja 2006 r. został opublikowany w Dz. U. Nr 75, poz. 529, wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 kwietnia 2006 r. W punkcie 5-tym cytowanego orzeczenia, Trybunał uznał art. 66 ust. 1 pkt 2 prawa o adwokaturze za niezgodny z art. 17 ust. 1 Konstytucji RP w zakresie w jakim stwarza możliwość dopuszczenia do wykonywania zawodu adwokata osób, które po złożeniu wskazanych w nim egzaminów, nie wykazują się odpowiednią praktyką w zawodzie prawniczym. W związku z tym, że zapis przepisu art. 66 ust. 1 prawa o adwokaturze utracił w całości moc obowiązującą z dniem 4 maja 2006 r., nie może więc stanowić po tym dniu podstawy do wpisu na listę adwokatów, bez obowiązku odbycia aplikacji adwokackiej i złożenia egzaminu adwokackiego nawet tych osób, które po złożeniu egzaminów; sędziowskiego, prokuratorskiego, radcowskiego, legitymują się praktyką w zawodzie prawniczym. Takie stanowisko zajął też Minister Sprawiedliwości w szeregu decyzji m. in. [...],[...],[...], kiedy to sprzeciwił się wpisom na listę adwokatów osób, które zostały wpisane na podstawie przepisu art. 66 ust. 1 pkt 2 prawa o adwokaturze. W związku z powyższym Okręgowa Rada Adwokacka w [...] w głosowaniu tajnym przy 12-tu głosach sprzeciwu, nie uwzględniła wniosku. Za uwzględnieniem wniosku nie głosował żaden z obecnych członków Rady.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00