Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 maja 2009 r., sygn. VI SA/Wa 431/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Marcinkowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Królikowska - Przewłoka Sędzia WSA Maria Jagielska Protokolant Aneta Stefaniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 maja 2009 r. sprawy ze skargi R. M. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji oddala skargę

Uzasadnienie

VI VI SA/WA 431/09

UZASADNIENIE

R.M. wniósł skargę na decyzję Ministra Sprawiedliwości [...] z dnia [...] grudnia 2008 r. utrzymującą w mocy wcześniejszą decyzję tego organu z dnia [...] października 2008 r. w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] czerwca 2006 r. sprzeciwiającej się wpisowi skarżącego na listę adwokatów Izby Adwokackiej w W.

Do wydania powyższych decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z dnia [...] czerwca 2006 r. Minister Sprawiedliwości sprzeciwił się wpisowi R.M. na listę adwokatów Izby Adwokackiej w W., który został dokonany uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w W. z dnia [...] maja 2006 r. W uzasadnieniu sprzeciwu Minister Sprawiedliwości stanął na stanowisku, że przepis art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o adwokaturze utracił w całości moc obowiązującą z dniem opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 kwietnia 2006 r. sygn. akt K 6/06 tj. z dniem 4 maja 2006 r., a zatem nie było podstaw do podjęcia w dniu [...] maja 2006 r. przez Okręgową Radę Adwokacką w W. uchwały o wpisie skarżącego na listę adwokatów Izby [...].

Decyzja ta stała się ostateczna w administracyjnym toku instancji, R.M. nie skorzystał z możliwości jej zaskarżenia do sądu administracyjnego.

W dniu [...] sierpnia 2008 r. R.M. wystąpił do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o uchylenie powyższej decyzji w trybie art. 154 § 1 k.p.a. W uzasadnieniu wniosku wskazał, że zastosowana przez Ministra Sprawiedliwości wykładnia art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o adwokaturze jest sprzeczna z pkt 5 orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 kwietnia 2006 r. Powołany przepis utracił bowiem moc obowiązującą, jedynie w zakresie, w jakim stwarza możliwość dopuszczenia do wykonywania zawodu adwokata osób, które po złożeniu wskazanych w nim egzaminów nie wykazują się odpowiednią praktyką w zawodzie prawniczym. Wnioskodawca podkreślił, że w dacie podjęcia uchwały przez Okręgową Radę Adwokacką w W. prowadził już własną działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług doradztwa prawnego, a obecnie pracuje w kancelarii radcy prawnego, a zatem od [...] marca 2006 r. legitymuje się wymaganą praktyką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00