Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 30 maja 2007 r., sygn. II SA/Gd 194/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia NSA Andrzej Przybielski Protokolant: Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Szczepkowska po rozpoznaniu w dniu 30 maja 2007 r. na rozprawie sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 22 listopada 2006 r., nr [...] w przedmiocie wyłączenia gruntów rolnych z produkcji 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty z dnia 3 października 2006 r., nr [...] , 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. kwotę 440 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Starosta Powiatowy z urzędu wszczął postępowanie w przedmiocie ustalenia opłat rocznych z tytułu wyłączenia z produkcji rolnej części pola technologicznego [...] o pow. [...] ha z działki nr [...] położonej w obrębie geodezyjnym [...], gmina G. w następstwie ustaleń poczynionych w toku oględzin w dniu 7 lipca 2005 r., z których wynikało, że z części wskazanego pola technologicznego zdjęto wierzchnią warstwę gruntu, rozpoczęto eksploatację torfu i zmagazynowano tam jego duże ilości. Spółka A potwierdziła ustalenia organu. Wobec tego, że Spółka nie przedstawiła na wezwanie organu dokumentacji wymaganej przez przepis art. 11 ust. 5 ustawy o ochronie gruntów leśnych i rolnych, organ w dniu 16 marca 2006 r. wydał decyzję nr [...], mocą której stwierdził wyłączenie wskazanego gruntu z produkcji rolnej bez wymaganego zezwolenia od 2005 r., ustalił należność za bezprawne wyłączenie, opłaty roczne za wyłączenie przedmiotowego gruntu oraz opłatę roczną za 2005 r. Nadto, zobowiązał spółkę do wykonania na własny koszt rekultywacji zdewastowanego terenu.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpoznaniu odwołania spółki, decyzją z dnia 24 maja 2006 r., nr [...], uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, iż przy ponownym rozpoznaniu sprawy organ administracji winien dokładnie ustalić rzeczywistą datę bezprawnego wyłączenia przedmiotowego gruntu z produkcji rolnej, albowiem obowiązek uiszczania należności i opłaty rocznej istnieje od dnia faktycznego wyłączenia oraz ustalić przeznaczenie tych gruntów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, od którego uzależniona jest możliwość zastosowania dyspozycji przepisu art. 28 ust. 2 ustawy o ochronie gruntów leśnych i rolnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00