Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 29 marca 2007 r., sygn. I SA/Wr 102/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Tkacz- Rutkowska Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Dukiel (sprawozdawca) Asesor WSA Dagmara Dominik Protokolant Katarzyna Wilczek po rozpoznaniu w dniu 29 marca 2007 r. we Wrocławiu na rozprawie sprawy ze skargi A. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych- rozliczenia dochodu według stawki liniowej 19% uzyskanego w związku z udzielonym upoważnieniem do używania znaków towarowych oddala skargę.

Uzasadnienie

Podatnik- A. N. wniósł do Naczelnika Urzędu Skarbowego W.- K. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie pytając:

1) Czy opłaty za używanie znaku towarowego oraz sprzedaż prawa ochronnego na znak towarowy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, kiedy i w jakiej wysokości?,

2) Do jakiego okresu należy zaliczyć przychody z tytułu opisanych niżej opłat za używanie znaku towarowego oraz sprzedaży prawa ochronnego do znaku towarowego?

3) Jak rozliczyć dochód w 2004 r. w związku z zaistniałymi transakcjami? W jakiej wysokości kształtować się będą koszty uzyskania przychodu oraz według jakiej stawki powinien podatnik obliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych za 2004 r.?

W ocenie podatnika uzyskanie przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z udzielenia licencji na używanie składnika majątku przedsiębiorstwa, jakim niewątpliwie są wytworzone we własnym zakresie znaki towarowe i prawa do nich, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, przy czym nie ma znaczenia, że przychód ten mieści się także w definicji osobnego źródła przychodu, gdyż decydującym jest tutaj sposób jego uzyskania, a nie sam jego rodzaj. Jednocześnie podatnik zwracał uwagę, iż przychód ten nie jest wyłączony z przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej bowiem nie został uwzględniony w zamkniętym katalogu zawartym w art. 14 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem więc podatnika przychody uzyskane w związku z udzieleniem upoważnienia do używania znaków towarowych stanowią przychód z działalności gospodarczej i dlatego też, po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodów podatek dochodowy winien być obliczony jako 19% dochodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00