Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 22 sierpnia 2006 r., sygn. II SA/Bd 993/05

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Owczarzak (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Krzysztof Gruszecki Asesor WSA Ewa Kruppik - Świetlicka Protokolant Justyna Straka po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 22 sierpnia 2006r. sprawy ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej "C." w T. i Janiny M. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] 2005r. Nr [...] w przedmiocie rozbiórki garażu oddala skargi.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2005r. Nr [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu Grodzkiego w T. nakazał Janinie M. właścicielce garażu nr 4 zlokalizowanego na działce nr [...] przy ulicy [...] w T. jego rozbiórkę.

W uzasadnieniu organ wskazał, że garaż ten został pobudowany w 1992 r. bez wymaganego pozwolenia na budowę, czym naruszono art. 28 i art. 29 ustawy z dnia 24 października 1974r. Prawo budowlane (Dz. U. Nr 38. poz. 229), obowiązującej w okresie jego budowy.

Początki postępowania w tej sprawie sięgają 2000r. W dniu 27 czerwca 2000 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję nr [...]. To rozstrzygnięcie zostało uchylone na skutek złożonego przez Bernarda i Urszulę W. odwołania.

Organ odwoławczy przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, wskazując, że art. 40 Prawa Budowlanego z 1974r. można zastosować, gdy nie zachodzą okoliczności określone w art. 37 Prawa budowlanego z 1974r. tzn., że obiekt nie znajduje się na terenie, który zgodnie z przepisami o planowaniu przestrzennym nie jest przewidziany pod zabudowę lub jest przeznaczony pod innego rodzaju zabudowę oraz nie powoduje lub w razie wybudowania nie spowoduje niebezpieczeństwa dla ludzi lub mienia albo niedopuszczalnego pogorszenia warunków zdrowotnych lub użytkowych otoczenia. Jak wynikało z pisma Urzędu Miasta T. zagospodarowania przestrzennego miasta T. zatwierdzonego Uchwałą Miejskiej Rady Narodowej nr [...] z 27.01.86 (Dz. Urz. Woj. [...] nr 2 poz. 70 z dnia 05.05.86r. z późn. zm.) garaż znajdował się na terenie przeznaczonym pod budowę stacji wnętrzowej 110kV/15kV "[...]" i dla tego terenu wymagane było opracowanie szczegółowego planu zagospodarowania. Według opinii Miejskiej Pracowni Urbanistycznej z dnia 10 listopada 2000r. z powodu zagospodarowania tych terenów nie przewiduje się sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przedmiotowy garaż znajdował się na terenie, który zgodnie z obowiązującym wówczas miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego był przeznaczony pod innego rodzaju zabudowę. Ponadto, obecni właściciele sąsiedniej działki nr [...], Danuta i Andrzej S. przedłożyli pismem z dnia [...] 2000r. szkic planowanego zagospodarowania działki, z którego wynikało, że istniejący garaż uniemożliwia prawidłowe zagospodarowanie ich działki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00