Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 25 maja 2006 r., sygn. II SA/Lu 261/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (sprawozdawca), Asesor WSA Wojciech Kręcisz, Protokolant Asystent sędziego Agnieszka Wąsikowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 maja 2006 r. sprawy ze skargi K.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia [...]stycznia 2006 r. (Nr [...]) wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa i art. 60 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80 poz. 717 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania G.S i K.S. od decyzji Prezydenta Miasta z dnia [...] listopada 2005 r. (znak: [...] w sprawie ustalenia warunków zabudowy na remont, przebudowę i rozbudowę istniejącego obiektu budowlanego - budynku mieszkalnego drewnianego zlokalizowanego na działce Nr 99 położonej przy ul. [...], zmianę sposobu użytkowania budynku mieszkalnego, przebudowę i rozbudowę istniejącego budynku gospodarczego zlokalizowanego na działce Nr 99 w Z. przy ul. [...] budowę zbiornika na nieczystości ciekłe - szamba do gromadzenia ścieków bytowo-gospodarczych - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu stwierdziło, że organ I instancji po rozpatrzeniu wniosku H.Z. z dnia 31 grudnia 2004 r. uzupełnionego i rozszerzonego wnioskiem z dnia 26 stycznia 2005 r. ustalił warunki zabudowy na remont, przebudowę i rozbudowę istniejącego budynku mieszkalnego drewnianego zlokalizowanego na działce Nr 99, położonej przy ul. [...] z wymianą ścian drewnianych na murowane, z poszerzeniem do granic działek Nr 98 i 100, zmianę sposobu użytkowania (parter usługowy - zakład fryzjerski, strych nieużytkowy na poddasze mieszkalne), infrastrukturę techniczną (przyłącza do sieci uzbrojenia miejskiego - wodociągowe, gazowe), budowa zbiornika na nieczystości ciekłe - szamba do gromadzenia ścieków bytowo-gospodarczych, przebudowę i rozbudowę istniejącego budynku gospodarczego (wymiana ścian drewnianych na murowane, rozbudowa od strony zachodniej) zlokalizowanego na działce Nr 99 przy ul. [...]. Ponadto przed wydaniem decyzji organ przeprowadził postępowanie w wyniku którego, projekt decyzji został pozytywnie uzgodniony z Zarządcą Dróg Grodzkich. Następnie odwołanie od decyzji organu I instancji wnieśli G.S. będący właścicielem działki Nr 100 oraz K.S. właścicielka działki Nr 98. Skarżący zarzucili organowi I instancji błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę decyzji, polegający na ustaleniu, iż zamierzenie inwestycyjne jest zgodne z odrębnymi przepisami, a w szczególności dotyczącymi warunków technicznych budynków i ich usytuowania. Zdaniem skarżących planowana inwestycja pod nazwą remontu dotychczasowego budynku w istocie będzie polegała na wybudowaniu nowego budynku na nowych fundamentach, czyli jest to zdaniem skarżących próba obejścia przepisów prawa, które nakazują m.in. zachowanie ustawowych odległości od granicy działki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00