Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 lutego 2006 r., sygn. IV SA/Wr 587/04
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marcin Miemiec (sprawozdawca) Sędziowie WSA Małgorzata Masternak-Kubiak Asesor WSA Ewa Kamieniecka Protokolant Krzysztof Caliński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 lutego 2006 r. sprawy ze skargi T. M. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji we W. z dnia [...] r. bez numeru w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę
Uzasadnienie
Rozkazem personalnym z dnia [...] r., Nr [...], wydanym na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. Dz.U. z 2002 r., Nr 7, poz. 58 z późn. zm.) Komendant Miejski Policji w W. zwolnił z dniem [...] r. ze służby w Policji aspiranta T. M.. W uzasadnieniu decyzji podano, że T. M. orzeczeniem z dnia [...] r., nr [...], Okręgowej Komisji Lekarskiej przy Zarządzie Służby Zdrowia MSWiA w K., został uznany za całkowicie niezdolnego do służby w Policji, z zaliczeniem do III grupy inwalidów, przy czym inwalidztwo nie pozostaje w związku ze służbą w Policji.
W odwołaniu T. M. powołał się na prawomocny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 11 marca 2004 r. (sygn. akt 4 II SA Wr 2420/2001), w wykonaniu którego Komendant Miejski Policji w W. decyzją z dnia [...] r. przywrócił go do pracy w Policji z dniem [...] r. Odwołujący się podkreślił, że już w dniu [...] r., a więc po 3 dniach od wydania decyzji z [...] r., Komendant Miejski Policji w W. wydał decyzję o zwolnieniu odwołującego się ze służby w Policji, powołując się na orzeczenie nr [...] o całkowitej niezdolności odwołującego się do służby w Policji. Odwołujący się wskazał na to, że przepis art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o Policji, stanowiący podstawę prawną tej decyzji, przewiduje natomiast, że policjanta zwalnia się ze służby w przypadku orzeczenia przez komisję lekarską trwałej niezdolności do służby w policji. Ponadto, zdaniem odwołującego się, zwolnienie ze służby powinno być dokonane w oparciu o stan zdrowia policjanta stwierdzony aktualnym orzeczeniem lekarskim. Sprawa przeprowadzenia badań lekarskich uregulowana jest w art. 40 ustawy o Policji, według którego policjant może być skierowany na takie badania. Gdyby organ I instancji wykazał dobą wolę, to skierowałby odwołującego się na takie badania. Odwołujący się uważa, że z przebiegu postępowania wynika, że decyzja o przywróceniu go do pracy w Policji była wymuszona wyrokiem sądowym. Wydanie po trzech dniach od przywrócenia do służby decyzji o zwolnieniu odwołującego się ze służby w Policji na podstawie nieaktualnego i nie odpowiadającego rzeczywistości orzeczenia lekarskiego jego o stanie zdrowia świadczy o chęci pozbycia się niewygodnego policjanta, który skutecznie zakwestionował decyzje przełożonych, uzyskując korzystny dla siebie wyrok sądowy. Na badania lekarskie, wyznaczone na [...] r., odwołujący się nie stawił się z przyczyn obiektywnych. Usprawiedliwienie odwołującego się zostało zaakceptowane przez Wojewódzką Komisję Lekarską. Kolejny termin badania został przez komisję wyznaczony na [...] r. Orzeczenie o stanie zdrowia zostanie podjęte w najbliższym czasie. Powinno ono stanowić podstawę do podjęcia decyzji w sprawie pracy odwołującego się w Policji.