Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 października 2015 r., sygn. II SA/Wa 142/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Kube, Sędziowie WSA Iwona Dąbrowska (spr.), Ewa Grochowska - Jung, Protokolant specjalista Aleksandra Weiher, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2015 r. sprawy ze skargi P.S. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji - oddala skargę -
Uzasadnienie
Rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] listopada 2014 r., wydanym na podstawie art, 138 § 1 pkt 1 kpa, Komendant Główny Policji utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w P. nr [...] z dnia [...] września 2014 r., w przedmiocie zwolnienia ze służby [...] P.S., na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687. z późn. zm.).
W uzasadnieniu tego rozkazu organ wskazał, że dniu [...] lipca 2014 r. Dowódca Oddziału Prewencji Policji w P. wystąpił z wnioskiem o zwolnienie [...] P. S. - kursanta Oddziału Prewencji Policji w P. - ze służby w Policji, na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 ustawy o Policji. Wniosek ten uzasadniono tym, że policjant został przyjęty do służby w Policji z dniem [...] stycznia 2013 r. i do dnia sporządzenia tego wniosku nie ukończył on szkolenia zawodowego podstawowego, pomimo trzykrotnego skierowania go na przedmiotowy kurs do Szkoły Policji w P., a w związku z tym nie uzyskał kwalifikacji zawodowych, wymaganych do realizacji podstawowych zadań Policji, nawet na najniższym stanowisku służbowym w strukturze Policji.
Ponadto organ wskazał, że absencja chorobowa policjanta w całym dotychczasowym okresie służby wynosiła na moment sporządzenia wniosku 175 dni. Dowódca Oddziału Prewencji Policji w P. wskazał też, iż dalsze utrzymywanie takiego stanu, gdzie policjant z uwagi na ciągłe przedstawianie zwolnień lekarskich nie może uzyskać wymaganego przeszkolenia i samodzielnie wykonywać czynności służbowych, nie jest możliwe do pogodzenia z interesem służby. Wskazano też, że pozostawanie w służbie przez P. S. powoduje rozpowszechnienie niebezpiecznej praktyki, polegającej na uniknięciu konsekwencji związanych z nieukończeniem szkolenia zawodowego podstawowego i braku uzyskania podstawowych kwalifikacji zawodowych poprzez wielokrotne zwalnianie z kursów, z uwagi na przedstawianie zwolnień lekarskich.