Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 stycznia 2016 r., sygn. II SA/Po 877/15
Dnia 15 stycznia 2016 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Zieliński Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy (spr.) Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 stycznia 2016 roku sprawy ze skargi E. H. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] lipca 2015 roku Nr [...] w przedmiocie mianowania na inne stanowisko służbowe. oddala skargę
Uzasadnienie
Uzasadnienie
Komendant Miejski Policji Rozkazem Personalnym Nr [...] z dnia [...] maja 2015 roku działając na podstawie art. 32 ust. 1 i 2 oraz art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z 6 kwietnia 1990 roku o Policji (Dz. U. z 2015 poz. 355) oraz zgodnie z § 1 ust. 1 i 1a pkt 4 oraz § 9 ust. 1,2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001 roku w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz.U. z 2001 r. Nr 152, poz. 1732 ze zm.) zwolnił sierż. E. H. z zajmowanego stanowiska z dniem 14 czerwca 2015 r. i mianował na stanowisko policjanta Ogniwa I Referatu Patrolowo-interwencyjnego Wydziału Zabezpieczenia Miasta KMP z dotychczasowym miesięcznym uposażeniem z dniem 15 czerwca 2015 r.
W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, iż mianowanie wyżej wymienionej na równorzędne stanowisko służbowe następuje w związku z trudną sytuacją kadrową, w celu uzupełnienia i uporządkowania stanów etatowych, zapewnienia terminowej i prawidłowej realizacji zadań oraz zachowania ciągłości służby w referacie patrolowo-interwencyjnym, przy uwzględnieniu doświadczenia i przygotowania zawodowego sierż. E. H.
Od powyższego rozkazu sierż. E. H. z zachowaniem ustawowego terminu wniosła odwołanie do Komendanta Wojewódzkiego Policji wnosząc o uchylenie w całości Rozkazu Personalnego Nr [...] Komendanta Miejskiego Policji i umorzenie postępowania I instancji w całości oraz pozostawienie na stanie etatowym w dotychczasowej jednostce do czasu przeniesienia do Komisariatu Policji w K. Wymienionej decyzji zarzuca naruszenie przepisów prawa materialnego, które miało istotny wpływ na wynik sprawy tj art. 36 ust. 1 ustawy o Policji w zw. z §19 i §17 zasad etyki zawodowej policjanta zał. do zarządzenia nr 805 Komendanta Głównego Policji z dnia 31 grudnia 2003 r. poprzez wydanie decyzji o przeniesieniu mimo prawnego obowiązku zapewnienia policjantce właściwych warunków wykonywania zadań i rozwoju zawodowego, a także nieuwzględnienie problemu dojazdu. Policjantka opisuje także swoją trudną sytuację rodzinną. Nadto zarzuca decyzji naruszenie przepisów postępowania administracyjnego, które miało istotny wpływ na wynik sprawy tj art. 7 Kpa poprzez niedopełnienie obowiązku stania na straży praworządności w tym podjęcie czynności niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, co doprowadziło do kierowania się przy załatwianiu sprawy tylko interesem społecznym bez uwzględnienia słusznego interesu policjantki; art. 8 Kpa poprzez niedopełnienie obowiązku prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do władzy publicznej jaką jest komendant miejski Policji oraz 107§3 Kpa. poprzez przedstawienie uzasadnienia decyzji niezgodnie z tym przepisem, pomijając elementy uzasadnienia faktycznego i prawnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right